C Vitaminin Bağışıklık Sistemi İçin Önemi

Kışın gelişi ile birlikte mevsimsel nezle ve gripler, soğuk algınlıkları şiddetini artırdı. Geçtiğimiz Mart ayından bu yana süren Covid 19 pandemisini de hesaba kattığımızda sağlığımıza çok dikkat etmemiz gerektiğini artık söylemeye gerek bile yok. Peki, bağışıklığımızı nasıl güçlendireceğiz? C vitaminin bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkileri nelerdir? C vitamini yönünden zengin besinler nelerdir? ve hangi C vitamini takviyesi alınmalıdır? Tüm sorularınızın yanıtları bu yazıda…

C Vitaminin Önemi

C vitamini, kan damarları, kıkırdaklar, kaslar ve kemiklerde bulunan kollajen proteinin oluşması için ihtiyaç duyulan en önemli vitaminlerden biri. C vitamini aynı zamanda doku hasarlarının iyileşmesinde dolayısıyla yaralanmaların geçişinde önemli bir role sahip. Çok güçlü bir antioksidan olan C vitamini, toksik kimyasal ve sigara dumanı gibi kötü kaynakların vücuttaki hasarında etkilidir. Düzenli C vitamini alımı ile kanser, kalp hastalıkları ve artrit gibi önemli sağlık sorunlarından korunmak mümkündür. Görüldüğü üzere C vitamini, sağlıklı bir insan için vazgeçilmez derecede önemlidir.

İdeal C Vitamini Alımı

C vitaminini besinler yoluyla olduğu gibi gıda takviyesi olarak da almak mümkündür. Fazla C vitamini normal şartlar altında vücuttan doğrudan atılır ve depolanmaz. Bu nedenle vücutta aşırı doz C vitamini birikmesi konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Ancak bu durum mide bulantısı, mide krampı ve ishal gibi olumsuz durumlar yaşatabilir. Aynı zamanda böbrek taşı riskini artırabilir. Tam da bu nedenle her konuda olduğu gibi vitamini de dozunda ve yeterince almak önemlidir. Bu miktarın günlük üst sınırı 2000 mg’dır.

C Vitamini Bulunan Besinler

C vitamini açısından en zengin yiyecekler narenciye ürünleri yani portakal, mandalina, limon, greyfurt ile yeşilbiber, çilek, domates, brokoli, patates ve tatlı patatestir. C vitamini kaynakları arasında aynı zamanda koyu yapraklı yeşillikler, kavun, papaya, mango, karpuz, Brüksel lahanası, karnabahar, lahana,, ahududu, yaban mersini, kış kabağı ve ananas da bulunur.

Total
0
Shares
Facebook 0
Tweet 0
Pin 0
Reddit 0
Mail 0
WhatsApp 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir