Asaletin ve Aşkın Derin Mavisi: Safir

Yüzyıllar boyunca kralların taşı olarak da bilinen safir; büyüleyici rengi, yaydığına inanılan enerji ve içindeki sakladığı derin anlamlar ile hem kadınların hem de erkeklerin en gözde takılarının ayrılmaz parçası olmuştur. Yunancada “güzel şey” anlamına gelen safir, ışıltılı mavi rengi ile özellikle kadınların en sevdiği doğal taşlardan biridir.

Sonsuz sadakatin temsilcisi bu çok özel taş, aksesuarlarında tarzını yansıtırken özel mesajlar da iletmek isteyenlerin tercihleri arasında hemen göze çarpar. Bunların en bilineni Lady Diana’nın kendi adıyla anılan nişan yüzüğüdür. Rengine safir mavisi adını da veren safir taşına, aslında doğada kırmızı dışında her renkte rastlanabilir. Bu sayede kadınlar safirin enerjisini farklı renk ve tarzdaki kıyafetleri ile rahatlıkla kullanabilir.

Altınbaş Safir Küpeler için tıklayın.

Safir Taşı Nasıl Kullanılır?

Geçmişten günümüze safir taşıyla ilgili pek çok farklı inanışa ve kullanım şekline rastlamak mümkündür. Örneğin; eski insanların dünyanın kocaman safir bir taşın içinde gömülü olduğuna inandığı söylenir. Aslında bu büyüleyici taş geçmişte sadece kadınların ilgisini çekmemiştir. Sahip olduğuna inanılan özellikleri sayesinde erkekler de safiri aksesuar olarak sıklıkla kullanmışlardır. Özellikle batılı krallar tarafından koruyucu taş olarak kabul edilen safirin bazı ülkelerde kraliyet ailesi dışında kullanılması yasaklanmıştır. Hanedan üyeleri; büyü, ihanet, yenilgi ve tüm kötülüklerden korunmak için boyunlarına görünür şekilde safir asarlardı. Ayrıca taçlarında ve broşlarında da safir süslemeler kullanırlardı. Bunların en ünlüsü imparatorluk tacını süsleyen Aziz Edward Safiridir. Bu safirin ağırlığı ve hangi ülkeden çıkarıldığı tam olarak bilinmemektedir. Ayrıca tacın üzerinde 104 karatlık Stuart Safiri yer almaktadır.

Altınbaş Safir Kolyeler için tıklayın.

Geçmişte Papalık makamının da sembolü olan safirin eski Mısır’da ise Tanrı Horus’un gözü olduğuna inanılırdı. Safirle ilgili bir inanış da safirin panzehir özelliğine sahip olduğudur. İnanışa göre zehirli bir yılan safirle aynı kaba konulduğunda safirin panzehir etkisi yılanı öldürecektir.

Altınbaş Safir Yüzükler için tıklayın.

Krallardan din adamlarına kadar pek çok kişinin üzerinde taşıdığı bu değerli taş; aşk, sadakat, güvenilirlik ve özlemin temsilcisi olarak kabul edilir. Kader taşı ya da yıldız taşı olarak da anılan safirin korku, endişe, kuruntu, nefret ve öfkeyi ortadan kaldırıp iç huzur, sevgi ve dostluk duygularını artırdığına inanılır. Doğada bulunması en zor taş olan safir, günümüzde de en anlamlı hediyelerin tamamlayıcı parçası olarak yüzük, küpe, kolye, bileklik formunda karşımıza çıkar. Hem büyüleyici rengi hem de kişiye hissettirdiği huzur ve güven duygusunu düşündüğümüzde her kadının safir detayları olan bir Altınbaş mücevhere sahip olmak istemesi sizce de doğal değil mi?

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir