Saç Rengi ve Cilt Tonuna Göre Mücevher Seçimi

Güzelliği ve asaleti ön plana çıkaran mücevherler, ihtişamlı ve çekici tasarımları ile büyülese de mücevher seçimi yaparken onların yalnızca dikkat çekici tasarımlarına bağlı kalarak tercih yapmanız yanlış karar vermenize neden olabilir. Bu noktada giyim tarzınızın yanı sıra saç modeliniz, yüz şekliniz, hatta ten renginiz gibi fiziksel özelliklerinizin de devreye girmesi gerekir.

İlk Kriter: Cilt Alt Tonu

Cilt tonunuza göre mücevher seçimi yapmak istiyorsanız işe cilt alt tonunuzu belirlemek ile başlayabilirsiniz. Cilt tonunuzu tam olarak belirleyebilmeniz için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Gün ışığında bilek içlerinize bakarak damarlarınızın mavi mi yoksa yeşil mi göründüğüne karar vererek çok kolay bir şekilde alt tonunuzu belirleyebilirsiniz. Eğer damarlarınız yeşil görünüyorsa sıcak, mavi görünüyorsa soğuk alt tonlu olduğunuz anlamına gelir. Bu kolay işlemin ardından hemen teninizin rengine uygun mücevherleri seçmeye başlayabilirsiniz.

Soğuk bir ten rengine sahipseniz safir, ametist, turkuaz gibi mavi ve mor tonlarındaki renkli taşlara sahip mücevher çeşitleri teniniz ile bütünleşecektir. Sıcak alt tonlu bir teniniz varsa yakut, zümrüt gibi kırmızı, pembe, bordo, yeşil tonlarındaki taşları olan mücevherleri daha çok tercih etmeniz gerekebilir. Aynı zamanda beyaz ya da buğday tenliyseniz mücevherde gümüş rengini, esmer tenliyseniz altın sarılarını ya da rose gold tonlarını tercih etmenizi önerebiliriz.

Saç ve Göz Rengine Uygun Mücevher Seçiminin Önemi

Saçınızın şekli ve rengi de mücevher seçimi konusunda çok önemli bir rol oynamaktadır. Yaptığınız seçimler doğrultusunda daha canlı ve dinamik görünebileceğiniz gibi tam tersi solgun da görünebilirsiniz. Bu nedenle saç renginizi mutlaka göz önünde bulundurmalı ve saç rengine göre mücevher seçimi yapmalısınız. Kızıl ve kestane rengi saçlar ile zümrüt yeşili, turkuaz mükemmel bir uyum yakalarken küllü kumral ve açık sarı saç rengine sahip olanlarda ise mor, pembe ve kırmızı tonları çok iddialı ve güzel görünecektir. Siyah ya da küllü koyu kahve saç rengiyle ise koyu ya da açık renkteki her mücevher ile kolaylıkla uyum sağlayabilir.

Bakışlarınızı daha çekici ve etkileyici göstermenin bir yolu da göz rengine göre doğru mücevherleri seçmekten geçer. Gözlerinizi ön plana çıkarmak ve güzelliğinizi bu şekilde vurgulamak istiyorsanız mücevher seçiminde dikkat etmeniz gerek bazı püf noktaları bulunmaktadır. Yeşil ve mavi gözlüler tercihlerinizi canlı renkli taşlara sahip takılardan yana kullanabilir ve böylelikle enerjilerinizi daha yüksek tutabilirsiniz. Koyu kahve ya da ela göz rengine sahip olanlar ise yakut ve mercan tonları tam size göre olsa da aslında bütün renkler gözleriniz ile uyum sağlayacaktır.

Cilt, saç ve göz renginizi her zaman göz önünde bulundurarak kendinizi daha iyi hissetmenize ve ifade etmenize yardım edecek kararlar verebilirsiniz. Doğru mücevher seçimi sayesinde zarafetinizi ve şıklığınızı vurgulayabilir ve pırıltılı taşlar ile birlikte etrafınıza ışık saçabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir