Farklı Yüz Şekillerine Uygun Güneş Gözlüğü Stilleri

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez aksesuarı olan güneş gözlüklerinin, her mevsimde kullanımının yaygınlaşmasıyla birlike model model, renk renk güneş gözlüğü arasıdan hangisini seçeceğimiz sorusu daha da çok aklımızı meşgul etmeye başladı. Güneş gözlüğü denerken doğru modellere yönelmek ya da online sipariş verirken hangi modeller arasında seçim yapacağınızı belirlemek için önerilerimize mutlaka göz atın!

Yuvarlak Yüz

Dolgun yanaklara sahip, daire şeklindeki yüzlerden yuvarlak yüz olarak bahsetmek mümkündür. Yüzünüzün bir bölümü diğerine göre daha geniş değilse yuvarlak bir yüze sahip olduğunuzu söyleyebiliriz. Peki yuvarlak yüzlere hangi güneş gözlükleri yakışır? Kare ve dikdörtgen modeller, yüzünüzü daha uzun gösterecek ve zıtlık yaratacaktır. Yuvarlak, küçük ve aşağı doğru genişleyen gözlük çerçevelerinden kaçınmayı da unutmayın.

Oval Yüz

Oval yüz tipinde yuvarlak yüze oranla daha keskin bir çene ve çok geniş olmayan bir alın söz konusudur. Yüzün uzunluğu genişliğine oranla dikkat çekici şekilde fazla ve elmacık kemikleri ön plandadır. Oval yüz tipine sahip kişiler en şanslı kişilerdir çünkü her model güneş gözlüğünü rahatlıkla kullanabilirler. Yumuşak köşeleri olan kare gözlükler özellikle oval yüzlere çok yakışır.

Kare Yüz

Uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynı olan yüzlerden kare olarak bahsedebiliriz. Yüz hatları sert ve belirgin olan bu yüz tipinde, elmacık kemikleri ve çene köşelerinizin genişliği aynı olacağı için yüzü ovalleştiren modellere yönelmek doğru olacaktır. Geometrik ya da dikdörtgen çerçeveler yanlış bir seçim olacakken, kedi gözü tarzı ve yuvarlak çerçeveler kare yüz tipine sahip kişilere çok yakışacaktır.

Elmas Yüz

Alının dar, çenenin küçük ve sivri olduğu yüz tipine elmas yüz denilebilir. Bu yüz tipinde elmacık kemikleri yüzün en geniş kısmını oluşturur. Elmas tipinde bir yüze sahipseniz gözlük modeli alnınızı ve çenenizi geniş, şakaklarınızı dar göstermelidir. Üst kısmı ağır ve köşeleri vurgulanan gözlükler elmas tipi yüzler için en gözde modellerdir. Düşük saplı modelleri ve desenli gözlüklerden ise kaçınmanızda fayda var.

Kalp Yüz

Alt kısmı dar, üst kısmı geniş olan yüzler için kalp şeklinde yüz denilebilir. Bu tip yüzlerde alın ve yanaklar geniş, çene dar ve sivridir. Bu tip yüzlerde çerçevenin üst kısmı çok detaylı olmayan köşeli gözlükler yüzü dengeler. Küçük, yuvarlak çerçeveler de bu tip yüzlere çok yakışacaktır. Kalp şeklinde bir yüze sahipseniz üst kısmı ince, alt kısmı kalın modeller tercihiniz olmalı.

Üçgen Yüz

Üçgen yüz tipinde çene ve yanaklar geniş, alın ise dardır. Üçgen tipte bir yüze sahipseniz alnınızı geniş gösterecek düşük saplı çerçevelerden uzak durmalısınız. Tercih edeceğiniz gözlük çene genişliğinizde olmalıdır. Çerçevesiz modeller de bu yüz tipine oldukça uygun olacaktır. Pilot tipi gözlükler ve kedi gözü modeller, üçgen yüzlerin en favori modellerindendir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir