Bağışıklık Sisteminizi Egzersiz Yaparak Güçlendirin

Sonbaharın gelişi ve havaların serinlemesi bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve viral hastalıklara karşı kendimizi korumak anlamına geliyor. Düzenli egzersiz yapmanın ve sağlıklı yaşamanın önemini vurgulayan Medical Park Gebze Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği’nden Uzm. Dr. Nagihan Akkaş, bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebileceğimiz konusunda açıklamalarda bulundu.

Savunma Mekanizması Görevi Görür

Viral hastalıklarla mücadelede daha az sorun yaşamamız için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Nagihan Akkaş, “Bireyler kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar yaygın olduğu için bağışıklık sisteminin sağlığına daha fazla dikkat eder ama artık korona virüs enfeksiyonu gibi hızla yayılan salgın hastalıklar gündemde olduğu için 4 mevsim bağışıklık sistemine dikkat etmemiz gerektiğini vurgulamamız gerekmektedir. Bağışıklık sistemimiz herhangi bir virüs ya da mikroorganizmaya karşı vücudumuzu savunmak için yıl boyunca aralık vermeden çalışır” diye konuştu.

Virüslerle Mücadele Eder

“Bağışıklık sistemi vücudumuzun doğal savunma sistemidir. İstilacılar yani virüsler, bakteriler, parazitler ve mantarlar her yerde bulunarak bizi hasta etme potansiyeline sahiptirler. Bu istilacıların vücuda girmesini sağlıklı bir bağışıklık sistemi engeller. Eğer istilacılar bu engeli aşar ve vücuda girerse, bağışıklık sistemi akyuvarları yani beyaz kan hücrelerini salar ve yabancı istilacılara saldırır; protein üretir ve saklandıkları yeri bulur ve çoğalmadan kurtulmaya çalışır. Bağışıklık sistemimiz düzgün çalıştığında kanserden soğuk algınlığına kadar çok çeşitli sorunları vücudumuzdan uzak tutar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek 4 Öneri

Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek tek bir hap veya ilaç olmadığının altını çizen Uzm. Dr. Akkaş, sağlıklı ve kaliteli yaşam tarzının hayat boyunca bağışıklığımızı kuvvetlendirmek için tek çare olduğunu belirtti ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecek önerilerini şöyle sıraladı:

Egzersiz: Kaliteli ve sağlıklı  yaşam için ilk adım egzersizdir, egzersizin en kolay yolu ise tempolu yürüyüştür. Haftada en az üç gün yarım saat nabzımızı hızlandıracak egzersiz yapmaya dikkat etmeliyiz. Egzersiz ile endorfin salgılanır. Endorfin beynimizi olumlu etkiler. Ağrılarımız hafifler, stresimiz azalır ve rahat uyuruz.

Beslenme: Bağışıklık sistemiz iyi çalıştırmak için sağlıklı ve doğru beslenmeliyiz. Dengeli beslenmek enfeksiyonlara karşı direnci arttırır. Aşırı kalorili ve şekeri çok fazla olan diyet bağışıklık sistemini zayıflatır. Koyu yeşil, kırmızı, sarı ve turuncu meyveler ve sebzeler antioksidanlarla doludur. Portakal, mandalina, ayva, elma, brokoli, enginar, soğan gibi saymakla bitmeyen gıdalar ülkemizde yeterince vardır, hepsinden dengeli bir şekilde almamız gerekmektedir.

Uyku: Düzenli uyku hem stres yönetimi hem de bağışıklık sistemi için çok değerlidir. Az uyku hem enfeksiyonlara hem de obeziteye davetiye çıkarır. Düzensiz ve az uyku gün içinde stresli olup kolay sinirlenmemizi sağlar. Bu da stresli yaşam tarzını ortaya çıkararak bağışıklık sistemimizi zayıflatır ve hasta olmamızı sağlar 

Hijyen: Kişisel hijyenimize dikkat etmemiz gerekir. 20 saniye sabun ile ellerinizi temizlemeniz çoğu önlemden çok daha değerlidir. El ve ağız temizliği hayati önem taşımaktadır, hastalıklar en çok el ve ağız ile bulaşır.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir