Kahvaltının Çocuk Sağlığı İçin Önemi

Kahvaltının Çocuk Sağlığı İçin Önemi

Çocukların ve gençlerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için okullardaki dengeli ve sağlıklı yemek ihtiyacı her geçen gün önemini artırıyor. Besin ögelerinin eksik ya da gereğinden fazla alınması sağlık sorunlarına yol açıyor. Öte yandan öğün atlanması da çocukların sağlıksız yiyeceklere yönelmesine sebep oluyor. Sıcakların artmasıyla beraber özellikle dışardan alınan sütlü ürünlere dikkat edilmesi son derece önem taşıyor. Kahvaltı yapmayan çocuklar ise okulda sağlıksız gıdalara yöneliyor.

Besin ögelerinin eksik alınması büyüme ve gelişimi etkiliyor

Protein, yağ, karbonhidrat, mineral, vitamin ve su gibi besin ögelerinin herhangi biri alınmadığında veya gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişimin nasıl etkilendiği hemen görebiliyor ve çocukların sağlığı bozuluyor. Bu nedenle çocukların günlük menüleir beslenme uzmanları eşliğinde besin çeşitliliğine dayalı, günlük ihtiyaç duyulan enerji ve besin öğelerinin karşılanması temelinde hazırlanmalı.

Her kahvaltı süt ile desteklenmeli

Süt ve süt ürünleri yüksek kalitede protein, kalsiyum, fosfor, çinko, B1, B2, B6, B12 ve niasin olmak üzere birçok besin ögesi için önemli bir kaynak. Bu nedenle her kahvaltıda çocukları süt ile destekliyoruz. Besin piramidinde beş ana besin grubundan birini meyveler oluşturduğundan ve meyve yeme alışkanlığı çocukluk çağında başladığından öğünlerde bu gruba özellikle ağırlık verilmeli.

En yaygın kötü beslenme alışkanlığı öğün atlamak

En yaygın görülen olumsuz beslenme alışkanlıklarından biri öğün atlamak. Özellikle kahvaltıyı atlamak çok yaygın. Çocukların ve adolesanların günlerinin önemli bir bölümünü okulda geçirdiği düşünüldüğünde, okulda beslenmeleri son derece önem taşımakta. İki öğün arasında aç kalan çocuklar sağlıksız yiyeceklerle beslenmeye çok açık oluyor, bu da dengesiz beslenmeye yol açıyor. Okul yönetimi ve öğretmenlerin takibinde, sağlıklı besin tüketimi sağlanarak öğün aralarında aç kalmaların önüne geçilmesini öneriliyor.

Yaz aylarında kolay bozulabilir ürünler tüketilmemeli

Dışarıda sıcak zincirin kırılması durumunda rahatsızlanmalara neden olabilecek gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Özellikle mayonez içeren ürünlerin, krema içeren tatlı ve yemeklerin, beşamel soslu yemeklerin, soğutma basamağı içeren bazı baklagil ve tahıllı yemeklerin (zeytinyağlılar, piyaz, kısır, mercimek köfte vb.), balık ve sakatat yemeklerinin yaz aylarında dışarıda tüketimine özellikle dikkat edilmeli.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.