Cilt bakımında İki Aşamalı Temizliğin Önemi

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz çift aşamalı cilt temizliği, daha bilinen adıyla “Double Cleansing” sağlıklı bir cilt için aslında sanıldığından fazla önem taşıyor. Cildi önce yağ bazlı ardından su bazlı bir temizleyici ile iki aşamalı olarak arındırmayı ifade eden bu temizlik hakkında merak edilenler bu yazıda…

Gün boyu dış etkenlere ve çevresel faktörlere açık olan cildimiz farkında olmasak da çok kirleniyor. Cilde tutunan bu kirler iyi temizlenmediğinde siyah nokta, sivilce gibi sorunlara yol açıyor. İyi temizleme konusu ise sanıldığından daha karmaşık. Çünkü cildi sadece su bazlı ya da sadece yağ bazlı bir temizleyici ile temizlemek yeterli değil. Makyaj ve güneş kremi gibi içerikleri arındırmak için su bazlı temizleyiciler oldukça yetersiz. Ciltteki kiri, teri temizlemek için de yağ bazlı içerikler… Bu nedenle iki aşamalı temizlik çok önemli.

Çift aşamalı yüz temizliği nasıl yapılır?

1. Adım: Eğer cildinde yoğun bir makyaj varsa, ilk adımda bir micellar su ile cildindeki makyajı temizleyebilirsiniz.

2. Adım: Yağ temizleyiciyi elinize döktükten sonra yüzünüze eşit bir şekilde dağıtıp, yuvarlak masaj hareketleri yapabilirsiniz. Daha sonra su ile durulayabilirsiniz. Yağ bazlı temizleyicinizi seçerken Jojoba ve Hint Yağı gibi komedon skoru düşük sabit yağlar içermesine dikkat etmelisiniz.

3. Adım: Daha sonra cilt tipinize uygun su bazlı yüz yıkama jeliyle yüzünüzü kir ve yağdan arındırabilirsiniz.

4. Adım: Cilt tipinize uygun tonik, serum ve krem ile cilt bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir