Kalıcı Bir Egzersiz Rutini Oluşturmak İçin Öneriler

Hayatınızda egzersizin bir rutin olmasını istiyor yine de oluşan her aksilikte rutininizden kolayca vaz mı geçiyorsunuz? Yalnız değilsiniz! Çoğu kişi için sağlıklı bir egzersiz rutini oluşturmak oldukça zor bir iştir ve uzun zaman alır. Sizin için derlediğimiz uzman tavsiyelerine göz atarak daha istikrarlı bir spor rutinine adım atabilirsiniz.

1. Uygun Kıyafetler Seçin

Spor yapmaya başlamak sizin için rahatsız bir süreci ifade etmemeli. Bunun için kendinizi içinde rahat hissettiğiniz, spora uygun kıyafetler seçmeniz oldukça önemli.

2. Canlı Bir Rutin Oluşturun

Her gün aynı egzersiz türünü yapmak, sayı ve setlerde sabit kalmak bir süre sonra sıkıcı olacaktır. Bu nedenle dinamik bir spor rutini oluşturmaya odaklanın. Bazı günler yürüyüş, bazı günler koşu, bazı günler ağırlık antrenmanı bazı günlerse sadece esneme hareketleri yapabilirsiniz. Önemli olan vücudunuzu hareketsiz bırakmamak olmalı.

3. Evde Spor Yapmayı Deneyin

Çoğu kişi için egzersiz yapmaya üşenmenin bir nedeni de spor salonunun eve uzak olması, trafik ve otopark sorunlarıdır. Pandemi sırasında gördük ki evde egzersiz yapmak hiç de zor değil. Bu nedenle evde bir şeyler izlerken de spor yapabileceğinizi hatırlayın.

4. Kendinize Şefkat Gösterin

Mükemmeliyetçi yapıdaki insanlar için spor rutini oturtmak herkesten zordur. Çünkü onlar istedikleri saatte uyanamadıklarında ya da iş planlarında ufak bir aksama olduğunda kolaylıkla egzersizden vazgeçer. Oysa erken uyanamadığınızda spor saatini gününüze göre tekrar planlayabilir, en azından basit egzersizlere odaklanabilirsiniz. Unutmayın; 10 dakika egzersiz 5 dakikadan 5 dakika egzersizse hiç egzersiz yapmamaktan çok daha iyidir! 

5. Keyif Aldığınız Alternatifler Yaratın

Bedeninize kulak verin ve keyif aldığınız alternatifler bulabileceğinizi unutmayın. Her gün ağırlık kaldırmak ya da disiplinli bir koşu için bedenimiz ve ruhumuz hazır olmayabilir. Böyle günlerde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu farklı alternatif egzersizlere yönelin ve zaman zaman dinlenmenin de bir ihtiyaç olduğunu hatırlayın.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir