Mükemmel Bir Cilt İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Sağlıksız gıdalar, bağışıklık sistemi ve kilo kontrolü için olduğu kadar cilt için de zararlıdır. Kozmetikler ya da cilt bakım ürünleri belirli bir noktaya kadar cilde fayda sağlar. Önemli olan cildi içten beslemektir. Su içmenin cilt için önemini herkes duymuştur. Sağlıklı bir cilt için günde en az 2 litre su tüketmek gerekir. Peki ya besinlerde durum ne? Cildinizi pırıl pırıl yapacak besinleri sizin için araştırdık.

Ceviz

Cildinizde akne problemi varsa ilacınız ceviz. Çinko yönünden zengin olan ceviz, cildin yağ üretiminin kontrolünde önemlidir. Kan damarlarını genişleterek dolaşımın hızlanmasında da etkili olan ceviz, saç kökleri için de cilt kadar faydalıdır. Cevizi sofranızdan eksik etmeyerek hem aknesiz, pırıl pırıl bir cilde hem de güçlü saçlara kavuşabilirsiniz.

Ispanak

Mucize besinlerden bir diğeri de ıspanak. A, C ve E vitamini kaynağı olan ıspanak, cildin nemlendirilmesinde büyük önem taşır. Cilt onarımında büyük rol oynayan ıspanağı bol bol tüketerek hem aknelerin hem de pullanmış derinin önüne geçebilirsiniz.

Somon

Omega-3, hem vücut hem de cilt sağlığı açısından oldukça önemli. Omega-3 eksikliğinde ciltteki gerekli yağlarda azalma, nem kaybı, kuruluk, siyah nokta ve beyaz noktalar ortaya çıkar. Omega-3 yönünden zengin olan somonu sofranızdan eksik etmeyerek cildinizi faydalı yağ asitleri ile buluşturabilirsiniz.

Yumurta

Yumurta, güçlü bir protein kaynağı olduğu gibi kalsiyum emilimini geliştiren, hücre gelişimini sağlayan ve besleyen D vitaminine de sahip. Her gün bir yumurta tüketerek cilt sağlığınız için önemli bir adım atmış olursunuz.

Havuç

Göz sağlığı için önemi malum olan havuç, sağlıklı bir cilt için de vazgeçilmezimiz. İçeriğindeki A vitamini sayesinde ölü hücrelerin temizlenmesinde, sebum ve aknelerin önlenmesinde faydalı olan havuç, cilt kanserine karşı da etkili. Her gün bir adet havuç tüketmenin faydaları saymakla bitmiyor özetle.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir