Pesketaryen Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vejetaryenlik ve veganlık artık dünya nüfusunun önemli bir bölümünün benimsediği beslenme biçimleri. Adını sıkça duyduğumuz pesketaryen beslenme biçimi ise merak edilen beslenme tarzlarından biri. Peki pesketaryen beslenme nedir? Pesketaryenler neler yer? İşte pesketaryen beslenme hakkında bilmeniz gerekenler…

Balık Yiyen Vejetaryen

Pesketaryenleri, balık yiyen vejetaryenler olarak tanımlamak mümkün. Çünkü beslenme biçimleri vejetaryenlere oldukça benziyor. Sözcüğün kökeni 1993 yılına kadar uzanıyor. Vejetaryen beslenme biçimine oldukça yakın olan bu sistemi uygulayan kişiler et yemeyen vejetaryenlerden farklı olarak deniz ürünleri de tüketiyor. Yani pesketaryenlik, balık veya diğer su ürünlerinin bulunduğu fakat başka hayvanların etlerine yer vermeyen beslenme düzeni.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Balığın Önemi

Bu beslenme biçimi hem sağlığa olumlu etkileri için hem de çevreyi korumakta etle beslenmekten daha etkili olduğu için tercih edilirken kronik hastalık riskini azaltmak veya hastalıkları tedavi etmek için de uygulanıyor.

Pesketaryenliğe ilgi duyuyorsanız sebze, meyve, baklagil, tam tahıl, yağlı tohumlardan ve deniz ürünlerinden yeterli, enerji dengesi ve  besin çeşitliliği sağlanmış bu yeme modelini en azından haftanın 1-2 günü deneyimleyerek sağlığınız üzerindeki etkilerini gözlemleyebilirsiniz.Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir