Ramazan Ayında Spor Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Spor, sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazımız. Ancak Ramazan ayında spor yaparken bazı konularda dikkatli olmak gerekiyor. Sağlıklı ve fit kalmak adına yanlış uygulamalarda bulunmanız hem bağışıklık sisteminizin kötü etkilenmesine hem de çeşitli rahatsızlıklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Ramazan ayında spor yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sizin için araştırdık…

Sağlıklı ve dengeli bir ruh ve beden sağlığı için sporun önemi tartışılmaz. Ancak bilinçsizce yapılan spor faydadan çok zarar getirebilir. Ramazan ayında sıvı ve kas kaybı yaşamadan spor yapmak için çok daha dikkatli olmak gerekiyor. Bilinçli ve dengeli spor yapmak için bunlara dikkat etmekte fayda var:

Yorucu Egzersizlerden Uzak Durun

Uzmanlara göre Ramazan ayında yoğun tempolu antrenmanlardan kaçınmak gerekiyor Egzersiz saatlerinizi oruçlu olduğunuz zamana da denk getirmemeniz önemli. Aksi takdirde kalp krizi riskiyle karşılaşmanız olası. Bu nedenle iftardan birkaç saat sonra hafif egzersizler yapmanız en doğrusu!

Esneklik Kazandıran Antrenmanlara Yönelin

Ramazan aylarında kardiyo ya da cross fit gibi yüksek yoğunluklu antrenmanlar yerine yoga ve pilates gibi daha dingin antrenmanlara şans verin. Esnemek, vücudunuz için sayısız fayda sağlar ve hafif temposuyla kalbinizi de yormaz.

Sıvı Kaybına Dikkat

Spor sırasında terle kaybettiğiniz suyu Ramazan ayında sınırlı saatler içerisinde yerine koymanız daha zor olacaktır. Hafif egzersizlerinizde yanınızda mutlaka bir şişe su bulundurun ve küçük yudumlar halinde tüketmeye özen gösterin. Bu süreçte su ve kas kaybı ile sağlık sorunları yaşamamak adına önerilerimize mutlaka kulak verin!

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir