Sağlığınız İçin Saç Bakım ürünlerini Seçerken Bunlara Dikkat!

Hem kendi sağlığımız hem de dünyanın, gezegenin sürdürülebilirliği için doğal içerikli ürünler kullanmanın öneminden sık sık bahsediyoruz. Peki bu ürünleri seçerken nelere dikkat etmeli, etiket okurken hangi ifadelere önem vermeliyiz. Rosece markası kurucusu Nurgül Dirlik, sağlık ve sürdürülebilirlik için şampuan ve saç kremi seçimlerinde etiket okumanın önemini vurguluyor ve bu önemli bilgileri AltınbaşLife okuyucuları ile paylaşıyor…

Temizleyici Yüzey Aktifler / Sürfaktanlar

SLES / SLS / ALES

Aşındırıcı sert sülfat çeşitleridir. Sanayide, deterjanlarda, kozmetik ve diş macunlarında sıklıkla kullanılır. Saç folikülleri ve saç derisine zarar verir, saç dökülmelerini arttırır. Cildi kurutur ve döküntülü saç problemlerini arttırır. Gözle temasında hasarlara neden olabilir.

AMMONIUM LAURETH SULFATE (ALS)

Bitki kaynaklıdır. Yumuşak sülfat çeşitlerinden biridir. Yüksek konsantrasyonları alerji ve cilt tahrişine neden olabilir. Gözle temasında hasarlara neden olabilir.

SODIUM COCO SULFATE

Hindistan Cevizi Yağından elde edilir. Yumuşak sülfat çeşitlerinden biridir. Yüksek konsantrasyonları alerji ve cilt tahrişine neden olabilir.

COCAMIDOPROPYL BETAINE

Hindistan Cevizi Yağından elde edilir. Yüksek konsantrasyonları alerji ve cilt tahrişine neden olabilir.

SODIUM COCOYL ISETHIONATE

Hindistan cevizinden elde edilir. İyi temizlik ve köpük oluşumu sağlar. Hassas ciltlere, bebek ürünlerine uygun yumuşak bir yüzey aktiftir.

COCO GLUCOSıDE, LAURYL GLUCOSIDE, DECYL GLUCOSIDE

Bitkilerdeki glikoz ve yağ asitlerinden elde edilen çok nazik köpürtücülerdir. Hassas ciltler ve bebek şampuanlarında kullanılabilen hafif, iyonik olmayan yüzey aktiflerdir.

DISODIUM COCOAMPHODIACETATE

Hindistan cevizi yağ asidinden elde edilen yumuşak bir temizleyici köpük arttırıcıdır.

SODIUM LAURYL GLUCOSE CARBOXYLATE

Hindistan cevizinden elde edilen şeker bazlı çok yumuşak narin bir köpük arttırıcıdır.

SODıUM COCOYL GLUTAMATE

Bitkisel yağlardan üretilen yumuşak bir yüzey aktif maddedir. Hassas ciltleri temizlemek için de çok uygundur.

Yumuşatıcılar / Silikonlar

DIMETHICONE / AMODIMETHICONE

Sentetik silikon grubunda bulunurlar. Saçın parlak görünmesi için kullanılırlar. Zamanla saç tellerinde ve saç derisinde birikerek tabaka oluştururlar. Saçın ağırlaşmasına, sebum dengesinin bozulmasına ve saç dökülmesine sebep olabilirler.

POLYETHYLENE GLYCOL / PEG

Petrol türevidir ve hidrofilik özelliğinden dolayı saç ve cilt ürünlerinde nemlendirici olarak sıklıkla kullanılır. Etilen oksitle elde edilen sentetik bileşiklerdir. Etilen oksit sinir sistemine zarar verebilir ve bilinen bir kanserojendir.

TRIETHANOLAMINE / TEA

pH dengeleme ve köpük arttırıcı etkilerinden dolayı kullanılır. Solunum yolları için çok risklidir ve ciltte irritasyon riski yüksektir. Tek başına kanserojen olamasa da nitrat içeren ürünlerle kanserojen etki oluştururlar.

BEHENTRIMONıUM CHLORIDE

Kullanımı kozmetiklerde sınırlanmış içeriklerdendir. Saçtaki statik yükü alıp kolay taranması amacıyla kullanılır. Cilt tahrişlerine neden olabilir.

CETRIMONIUM CHLORIDE

Kullanımı kozmetiklerde sınırlanmış içeriklerdendir. Taramayı kolaylaştırmak için kullanılan amonyum tuzudur. Bağışıklık sistemine zarar verebilir ve cilt tahrişlerine neden olabilir.

BEHENTRIMONIUM METHOSULFATE

Bitki kaynaklı, anti-statik kondisyonerdir. Sülfat değildir, amonyum tuzudur. Saç kremlerinde taramayı kolaylaştırmak için kullanılan en yumuşak ve etkili hammaddelerden biridir.

GUAR HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CLORIDE

Guar bitkisinden elde edilir. Saçta kondisyoner etki için kullanılan hassas yumuşak bir katyonik maddedir.

POLYQUATERNIUM-10

Selülozdan elde edilen katyonik bir kondisyonerdir. Saç ürünlerinde saçı yumuşatmak taramayı kolaylaştırmak için kullanılır.

Rosece saç bakım ürünlerinde Sülfat ve Silikon türevlerinin hiçbir çeşidi, PEG, TEA, DEA gibi zararlı içerikler ve klinik çalışmalarda toksik olduğu kanıtlanmış hiçbir içerik kullanılmadığını belirten Nurgül Dirlik, sözlerini şöyle sürdürüyor. “Ürünlerimizde tamamen bitki kaynaklı sürfaktanlar, glikozitler ve kondisyonerler güvenli limitlerde tertemiz pırıl pırıl sağlıklı saçlar için bir araya getirilir. En etkili ve güvenli sonuçlar için, klinik çalışmalarla desteklenmiş bitkisel hammaddeler aylarca süren sayısız ar-ge çalışması ile formüle edilir. Siz ve sevdikleriniz, içiniz rahat güvenle kullanabilesiniz diye…”

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir