Yağlı ve Akneli Ciltler İçin Bakım Tüyoları

Her cilt tipinin farklı ihtiyaçları, sorunları ve bakım ritüelleri olduğunu biliyoruz. En özel bakım isteyen cilt tipleri arasında ise yağlı ve akneye meyilli ciltler geliyor. Yağlı bir cilde sahipseniz kullandığınız ürünlerin içeriklerine olduğu kadar yeme-içme düzeninize de dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Yağlı ciltlerin rutin bakımına dair tüyoları sizin için derledik…

İlk Adım: Temizlik

Cildi yağdan arındırmak için sık sık yıkamak gerektiği yönündeki öneriler kesinlikle yanlıştır. Yüzünüzü sık sık yıkadığınız takdirde cildiniz ihtiyaç duyduğu yağdan mahrum kalır ve daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu artış da ciltte akne, siyah nokta ve gözeneklerde büyümeye yol açar. Yağlı bir cilde sahipseniz cildinizi sabah ve akşam ılık su ile temizlemeli, temizleme jeli seçerken cilt tipinize uygun olmasına özen göstermelisiniz.

İkinci Adım: Tonikleme

Yağlı ciltlerin alkol içerikli tonikler kullanması gerektiği de bir diğer yanlış bilgi. Alkol içerikli tonikler anlık bir ferahlama sağlarken ciltteki gerekli yağları da ortadan kaldırır. Cilt bu açığı kapatmak için daha fazla yağ üretmeye başlar. Yağlı bir cildiniz varsa doğal ve hafif içerikli tonikler tercih etmeniz oldukça önemli.

Üçüncü Adım: Nemlendirme

Yağ ve nem farklı şeylerdir. Yağlı bir cildin de nemsiz olması mümkündür ve nem her cildin ihtiyacıdır. Yağlı bir cilde sahipseniz nemlendiricinizi yağ içerikli olanlar yerine su bazlı olanlardan tercih etmeniz gerekir.

Dördüncü Adım: Makse ve Peeling

Maske ve peelingler, cildi rahatlatır, neme doyurur ve hızlı bir bakım sağlar. Her cildin ihtiyacı olan peeling ve maske ise farklıdır. Yağlı bir cilde sahipseniz haftada bir ya da iki kez hafif bir peeling uygulayabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir