Yeni Yıla Yeni Bir Başlangıç Yapalım: Sağlıklı Yaşam

Yeni yıl, yeniden başlangıçların, yeni hedeflerin ve yeni kararların zamanı. Bunların başonda da hayatımızı düzene sokmak, sağlıklı yaşam alışkanlıkları oluşturmak, diyete girmek, egzersize başlamak ve kötü alışkanlıklardan uzaklaşmak geliyor. Peki yeni yılda sağlıklı bir başlangıç yapmak için neler yapmalıyız, sağlıklı beslenme, sağlıklı yiyecekler, evde egzersiz ve sağlıklı yaşamla ilgili çok daha fazlası için bu yazıyı mutlaka okuyun…

 Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı yaşam dendiğinde aklımıza ilk olarak sağlıklı beslenme ve egzersiz geliyor. Bu iki konuyu aşağıda detaylandıracağız ancak sağlıklı yaşamı sadece bu ikisiyle sınırlamak doğru olmaz. Peki düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme dışında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir derseniz maddeler halinde bakalım:

  • Sağlıklı bir yaşam için ortalama 7-8 saat uyumalısınız çünkü bağışıklık sisteminizin dinlenmeye ihtiyacı var.
  • Stresin sağlık üzerindeki olumsuz etkileriyle baş etmek için sizi strese sokacak konularla başa çıkarken onları gözünüzde büyütmemeye çalışın.
  • Artık bilmeyenimiz yok ama yine de söyleyelim: Sigara ve alkol ciddi anlamda sizin düşmanınız.
  • Yeterli miktarda su tüketmek sağlığınız için çok önemli. Su içmek hem cildinizi gençleştirecek hem de toksinleri atmanıza katkı sağlayacaktır.
  • Her meyve ve sebzeyi mevsiminde yiyin, bu en doğal haliyle onları tüketmek için en doğru kriterdir.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

İnsan vücudunun günlük fonksiyonların yerine getirilebilmesi için besinlere ihtiyacı vardır. Tüketilen besinler vücutta fiziksel aktivite ve biyolojik işlevler için gereken enerji kaynağını oluşturur. Yediğimiz besinlerin içerisinde yer alan üç temel besin ögesi vardır. Bunlar karbonhidrat, protein ve yağlardır. Makro besin ögeleri olarak adlandırılan bu üç temel gruba ek olarak mikro besin ögeleri olan vitamin ve mineraller de besinlerle birlikte vücuda alınan diğer bileşenlerdir. Sindirim, solunum, boşaltım, solunum, dolaşım, sinir, iskelet ve kas sistemlerinin sorunsuz bir şekilde çalışması, hormonlar ve vücut salgılarının sağlıklı bir şekilde üretilmesi, motor becerilerle bilişsel fonksiyonların sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesi için vitamin ve minerallere olan gereksinimlerin tam olarak karşılanması çok büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca sindirim sistemi başta olmak üzere vücutta birçok sistemin düzenini korunabilmesi yalnızca sağlıklı ve dengeli bir beslenme planının uygulanması ile mümkündür. Sağlıklı beslenme, en temel anlamıyla tüm makro ve mikro besin ögelerini kişinin ihtiyaç duyduğu miktarlarda içeren, aynı zamanda bireyin ihtiyaç duyduğu enerji miktarını tam olarak karşılayan, ideal kilonun korunması için uygun olan beslenme türüdür.

Harekete Hazırlanın: Evde Egzersiz

Pandemi koşulları nedeniyle evde geçen süreler uzadı ve çoğumuz evde çalışma sistemine geçiş yaptık. Bu durum da hareketsizliğe, dolayısıyla da sağlıksız bir yaşama neden oluyor. Seneye sağlıklı bir başlangıç yapmak için evde düzenli bir egzersize başlamanız önem taşıyor. Egzersiz dediğimizde aklınıza zor antrenmanlar gelmesin. İnternette farklı zorluk seviyelerine ve sürelere göre pek çok egzersiz videosu bulmak mümkün.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir