Pürüzsüz Bir Cildin 5 Sırrı

Işıldayan, sağlıklı ve taze bir cilt görünümü çok zor diyorsanız, yanılıyorsunuz. Eğer klinik bir sağlık sorununuz yoksa, sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler aslında çok basit. Temel bir kaç detaya dikkat edip bir rutin oluşturarak başlayabilirsiniz. Cilt sağlığı için bilmeniz gereken en temel 5 maddeyi sizin için derledik.

1- Cilt yapınızı öğrenin

Nasıl bir cilde sahip olduğunuz, ona nasıl bakmanız gerektiğini de belirleyecektir. Bu nedenle yağlı, kuru ya da karma; işe cilt tipinizi belirlemekle başlayın. Buna göre kullandığınız tüm ürünlerin cilt yapınıza uygun olması gerekir. Örneğin yağlı bir cilde sahipseniz, sebum dengesini sağlayan ürünleri tercih edebilir ya da çok kuru ve hassas bir cilt yapınız varsa yağ ve mineral içeren bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

2- Cilt temizliğini ciddiye alın

Sağlıklı bir cildin temeli cilt temizliği ile doğrudan ilişkilidir. Yani pürüzsüz bir cilt için ilk adım temizlik diyebiliriz. Elbette cilt temizliğinde en önemli kural bir rutin haline gelmesi ve düzenli yapılması. Günlük bakım rutininizi sabah ve akşam cildinizi temizleyerek oluşturun. Yüz temizleyiciler ile cildinizi arındırabilirsiniz. Böylece cildiniz nefes alır, gözenekleriniz açılır ve uygulayacağınız bakım daha hızlı etki eder.

3- Kozmetik ürünlerden destek alın

Cilt yapınızı biliyorsunuz, düzenli olarak cildinizi temizliyorsunuz. Şimdi artık bakım için hazırsınız. Bu noktada her geçen gün artan çeşitlerle kozmetik dünyası size sonsuz seçenek sunuyor. Makyaj kalıntılarını temizlemek ve gözeneklerin sıkılaşması için tonik kullanabilir; cildinizin nem dengesi ve güneşten korumak için özel olarak üretilmiş kremler seçebilir; cilde kaybettiği esnekliğini geri verip cildinizi canlandırmak için uygun serumları kullanabilirsiniz. Peeling ve maske uygulamaları da haftalık cilt bakım rutinlerinizde yer alabilir.

4- Beslenmenize dikkat edin

Cilt sağlığınız için dış müdahaleler kadar cildinizi içeriden destekleyecek adımlar da önem taşır. Yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin cildimize direkt etkisi olduğunu unutmayın. Örneğin mevsiminde taze meyve ve sebzeler bu konuda en büyük destekçilerdir. Elma, havuç, kayısı gibi meyveler cilde özellikle iyi gelenler arasında yer alır. Balık türleri de içerdikleri omega yağ asitleri ile cilt görünümünü destekler. Elbette olmazsa olmaz diyebileceğimiz diğer bir konu da bol su tüketimidir. Kısacası sağlıklı bir cildin bir sırrı da ne yediğiniz ve içtiğinizde saklıdır.

5- Uyku düzeninin önemli olduğunu unutmayın

Yeterli ve sağlıklı bir uyku, sağlığımızın geneli için olduğu kadar cilt sağlığımız için de son derece önemlidir. Uyku sırasında vücutta daha fazla büyüme hormonu salgılanır, bu hormon cildin daha canlı, parlak ve genç kalmasını sağlar. Düzenli uyku ile kanda miktarı artan büyüme hormonu, cilt sağlığı için oldukça önemli olan kollajen ve elastin liflerinin üretimini teşvik eder; cilde nem kazandırır.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir