Sağlıklı Uyku Rutini Oluşturmak İçin Öneriler

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın daha da önem kazandığı bu günlerde akıllara en çok “Bağışıklık sistemimi nasıl güçlendiririm?” sorusu geliyor. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve kaliteli uykunun bağışıklık sisteminin üç ana ayağını oluşturduğunu açıklayan uzmanlar kaliteli uyku için püf noktaları paylaşıyorlar. İşte sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmak için yapmanız gerekenler…

1.Uyku Saatlerinizi Belirleyin

Beyin, rutinleri sever. Bu nedenle her gün ortalama 7-8 saat uyuyacak şekilde bir yatış ve kalkış saati belirleyin. Yatış ve kalkış saatlerinizi düzenli tutmaya çalışırsanız belirli bir zaman sonrasında sağlıklı bir uyku ritmi yakalamanız kaçınılmazdır. İş günleri ve tatil günlerini ayırdetmeksizin bu düzene sadık kalmaya çalışın.

2. Düzenli Egzersiz Yapın

Uykunuzun gelmesi için vücudunuzun belli oranda yorulması da gereklidir, bunun en sağlıklı yöntemi de şüphesiz egzersizdir. Gün içinde yapacağınız minimum 40 dakikalık bir egzersiz, akşam uykunuzu rahatlatacaktır. Ancak egzersizleri uyku saatinden en az beş saat önce bitirmiş olmanız gerektiğini unutmayın, aksi halde spordan sonra gelen enerji, uyku düzeninizin daha da bozulmasına yol açar.

3. Uygun Uyku Ortamını Hazırlayın

Uyuduğunuz odanın fiziksel şartları da uyku düzeniniz için büyük önem taşır. Düzgün şekilde havalandırılmış, oksijeni bol bir odada daha sağlıklı uyunması mümkündür. Odanın minimum oranda ışık alması, gürültüden arındırılmış olması, yatak ve yastığınızın rahatlığı da oldukça önemli.

4. Dijital Cihazlarınızı Yataktan Uzak Tutun

Yatağa girip telefon, tablet ya da bilgisayarınızda son bir Instagram ve Twitter turu atmak büyük olasılıkla ilginizi başka konulara çekecek, stres düzeyinizi etkileyecektir. Yatakta yemek yemek, bir şeyler izlemek ya da sosyal medyaya bakmak bu açıdan hiç doğru bir fikir değil.

5. Kahve Tüketimini Düzenleyin

Gün içinde fazla kahve tüketmek, gece uykunuzu etkileyecektir. Bu nedenle günde maksimum dört fincan kahve tüketmeye ve tüketime yatma saatinden 4-5 saat öncesinde son vermeye dikkat etmelisiniz.

6. Uykuyu Eziyet Haline Getirmeyin

Yatağa uzanıp, vücudunuzu ve zihninizi uykuya hazırladığınız sürenin 15 dakikayı geçmemesi önemli. Yatağa uzandıktan sonra 15 dakika içinde uykuya dalma eğilimi göstermediyseniz uyumaya çalışmak muhtemelen sinirlerinizi bozacaktır. Bu süreci kolaylaştırmak için bir kitap okumanız, biraz nefes almanız ya da ılık bir süt içmeniz fayda sağlayacaktır.

7. Yatakta Geçen Süreye Dikkat

Sabah uykudan uyandığınızda yatakta uzun uzun keyif yapmayın. Uykudan uyandığınızda yatağı terketmezseniz, daha fazla uyumanız ve uyku düzeniniz bozmanız anlamına gelir. Sabah uyunacak fazladan bir saat, gece uykunuzu mahvetmeye adaydır!

8. Gündüz Uykularından Uzak Durun

Öğle yemeğinden sonra hafif bastıran bir uyku ile eliniz pikeye uzanıyorsa dikkat! Gündüz yapacağınız ufak şekerlemeler gece uyku düzeninizi bozacaktır, bu küçük keyiflerden kaçınmak daha doğru.

9. Bitki Çayları Alışkanlık Yapar

Melisa, papatya gibi bitkilerin çayları rahatlatıcı özellikleri ile uykunuzu getirebilir. Ciddi uyku problemleriniz varsa bunlar bir çözüm de olabilir ancak bu çaylar da bir kaç gün üst üste içildiğinde etkisini yitirerek daha da moralinizin bozulmasına neden olabilir. Sağlıklı uyku için saydığımız sağlıklı rutinlere alışmaya çalışmanız daha doğru olacaktır.

10. Ciddi Uyku Problemlerini Es Geçmeyin

Tüm uyarılarımıza uyduğunuz halde uyku düzeninizde sorun devam ediyorsa o zaman mutlaka bir uzman desteği gerekiyordur. Uykusuzluğun altında farklı sağlık sorunlarının, psikolojik problemlerin olabileceğini unutmayın ve bir uzmana başvurun!

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir