Güç, Bereket ve Dayanıklılığın Sembolü: Fatma Ana Eli

Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma’nın bir hikayesine dayanan, tüm olumsuzluklara karşı dayanma gücü ve bereket getirdiğine inanılan ‘’Fatma Ana Eli’’nin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Olumlu düşünmenin, inanmanın ve umut etmenin önemini bilenler için harika bir hediye alternatifi olan Fatma Ana Eli sembolünün mucizesini gelin birlikte hatırlayalım…

Fatma Ana Eli’nin Hikayesi

Fatma Ana sembolü; “Fatma’nın Eli” olarak bilinse de Arapça’da beş anlamına gelen “Hamse Eli” diye anılıyor ve bir elin parmak sayısını gösteriyor. Hikâye; mütevazı yaşamıyla Müslümanlara örnek olan Hz. Muhammed’in ‘’Vücudumun bir parçası, gözümün nuru; kalbim, ruhum ve vicdanım’’ dediği, soyunu devam ettiren kızı Hz. Fatma’nın, bir gün mutfakta helva kavurmasına dayanıyor.

Hz.Fatma, helvayı kavururken, eşi Hz. Ali’yi genç ve güzel bir odalıkla görünce, pişen helvaya elini daldırıyor ancak hiç bir şey olmuyor ve helvayı böyle kavurmaya devam ediyor. O günden sonra Hz. Fatma’nın elinin kutsallığına, gücüne, yenilmezliğine, her güçlüğün adeta onun eliyle aşılacağına inanılıyor.

İnsanlar zor dönemlerinde mücadele ederken, böyle simgelere ihtiyaç duyabiliyor. “Fatma Ana Eli” sembolü güç, bereket, dayanıklılık gibi insanlığın en manevi ihtiyaçlarına kucak açıyor. Altınbaş’ın farklı yorumu ile pırlanta taşlı “Fatma Ana Eli” kolyeler, farklı zevk ve tarzlara hitap ederek günün her saatinde kullanılabilen güç sembolleri arasında yer alıyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir