2020’de Vintage Trendi Yükseliyor

Türkçe anlamı bağbozumu olan vintage, dönemsel, belli bir döneme ait olarak tanımlanabilir. Vintage trendi günümüzde kısaca babaanne modası olarak da bilinir. Antika kadar eski olmayan ürünler için kullanılan bu terim esasında eski döneme ait olan aksesuar ya da kıyafetlerin günümüze uyarlanması olarak düşünülebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta vintage giyim olarak değerlendirilen tek ve özel parça ya da koleksiyonların kullanılan dönemin ruhunu yansıtması ya da o dönemin ünlü bir tasarımcı ya da markasının elinden çıkması gerekliliğidir.

Vintage Kıyafetler

Son yılların popüler akımı olan vintage trendi ile sokaklar, moda defileleri, dizi ve film setleri adeta birer zaman yolculuğuna dönüştü. Babaannelerin kıyafetlerinden esinlenilen kıyafet kombinleri, apartman topuk ayakkabılar, dedelerin zamanında giydikleri İspanyol paça pantolonlar da erkek moda dünyasında oldukça revaçta. Vintage, belli bir döneme ait olan eşyalardır, ikinci elden farkı ise; 2 sene önce mağazadan alınan bir deri ceket başkası tarafından kullanılmaya başlandığında ikinci el olarak tanımlanırken, vintage eşyalar belli bir döneme aittir. Retro ile de sıkça karıştırılan vintage 1920’li yıllardan bu yana kullanılan ve en az 20 senelik geçmişe ait olan kıyafetlerdir. Retro ise vintage kıyafetlerden esinlenerek hazırlanan kombin parçalarıdır, belli bir döneme ait parçalara benzer eşyalardır.

Sokaklarda Vintage Modası

Babaannelerin moda ikonu olarak anılmasını sağlayan vintage trendi, günlük kıyafetlerde de sıklıkla kullanılır. Yalnızca sokaklar değil dünyaca ünlü markalar da vintage modanın rüzgarına kapılmış durumdalar. Gucci, Valentino, Zara gibi markaların yeni koleksiyonları görenleri her ne kadar şaşırtmış olsa da moda severleri geçmişe götürmeyi başarır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan, anneanne ve babaannelerinin sandıklarında sararmaya yüz tutmuş desenli ya da nakış işlemeli elbiselerine tekrar hayat veren birçok moda sever var. Vintage elbise deyince akla yalnızca basma kumaştan yapılan elbise gelmemeli. 90′ larda pötikare kumaştan, karpuz kollu elbiseler moda iken, 80’lerde belden büzgülü daha çok sim ve parlak detaylar içeren elbiseler revaçtaydı. Jean kumaşın keşfinden sonra üretilen pantolonlar neredeyse her dönemin vazgeçilmez giysisi oldu. Dönem dönem jean modellerinin üzerine yenileri eklendi, renkleri değişti ama son dönemlerde jean markalarının koleksiyonlarında eskiye dönüş başladı. Yüksek belli, İspanyol paça jean modelleri yeni kreasyonlarda yerlerini aldı.

Vintage Aksesuarlar

Yeşilçam filmlerinin vazgeçilmezi olan kocaman gözlükleri ve fularları, şimdilerde sokakta, iş yaşantısında, televizyon ekranlarının vazgeçilmezleri arasında. 60’lı, 70’li ve 80’li yıllara ait vintage gözlük modelleri, defilelerin en çok kullanılan modelleridir. Vintage dükkânlarda satılan vintage gözlük çerçeveleri de fazlasıyla rağbet görüyor. Yıpranmış gözlük camları yenileriyle değiştirilerek günümüzde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Vintage modası içerisinde rengârenk fularlar, zincirli ve demir detaylı kemerler, küçük cüzdan boyu vintage çantalar, dolgu topuk ayakkabılar, kurdeleli şapkalar, arkası kıskaçlı küpeler revaçta olan ürünlerdir. Beyaz düz bir t-shirt ve bir kot pantolon ile vintage aksesuarlar birleştiğinde giyilen kıyafetin havası anında değişebilir. Vintage ürünleri doğru kullanıp kullanmamak kişi tek hamlede şık, tek hamlede de rüküş yapabilir.

Vintage Gelinlik

Vintage modası ile birlikte gelinliklerin boyları kısaldı. Eskisi gibi abartılı ve süslü gelinlikler yerine daha zarif, adeta bir Fransız filmlerindeki kadınların zarafetiyle bezeli gelinlikler tercih ediliyor. Elbiseyi andıran zarif nikâh elbiseleri ya da taşlar yerine çiçeklerle bezenmiş bohem tarzdaki gelinlikler şimdilerde daha çok seviliyor. Taç yerine şapka kullanılması da vintage gelinlik modasında önemli bir detay olarak adlandırılabilir.

Neden Vintage?

Dönem filmleri ve dizilerinden esinlenme olduğu kadar eskiyi değerlendirip yenisini satın almayı engelleyen kampanyaların etkisini büyük olduğu vintage modasında yadsınamaz bir gerçek. Eski filmleri izlerken o modayı günümüze taşımak isteyenler için vintage eşi bulunmaz bir fırsat oldu. Aynı zamanda atık üretimini azaltmak ve evdeki kullanılmayan eşyaların tekrar hayata kazandırılması vintage modasının sürdürülebilir olmasında önemli bir etkendir. Televizyon ve sinema dünyasının moda akımlarını etkilediği göz önünde bulundurulduğunda, dönem temalı projelerin devam etmesiyle birlikte bu modanın oldukça uzun ömürlü olacağı düşünülebilir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir