Kenzo Takada’ya Veda

Moda dünyasının dev Japon markası Kenzo’nun yaratıcısı olan Kenzo Takada, uzun yıllardır yaşadığı Paris’te yakalandığı koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 81 yaşındaki Japon modacı, tasarım felsefesi ile moda dünyasında çığır açmış ve pek çok Avrupalı modacıya ilham kaynağı olmuştu.

Kenzo Takada Kimdir?

Japon markası Kenzo’nun yaratıcısı Kenzo Takada, moda dünyasında pek çok ilke imza attı. Bol ve asimetrik kesimleriyle kadınları özgürleştiren ve zamanının en avangart isimlerinden biri olan Takada, Tokyo’daki Bunka Moda Okulu’nun ilk erkek mezunlarındandı. Japonya’dan Paris’e, oradan da tüm dünyaya açılan Kenzo markası ile Yohji Yamamoto ve Issey Miyake gibi ünlü tasarımcılara ilham olan Takada, Avrupalı modacıların da ilham kaynağıydı.

Moda Dünyasında Emin Adımlarla

1964 yılında yaşadığı ev Tokyo Olimpiyat Stadı inşaat alanına dahil edilince doğduğu şehirden ayrılıp modanın kalbi Paris’te şansını denemeye karar veren Kenzo Takada, ilk koleksiyonunu parası yetmediği için Paris’in Montmartre bölgesindeki bir manifaturacıdan ucuza bulup bol miktarda aldığı aldığı sezon sonu kumaşları kullanarak yaratmıştı. 1970 yılında sunduğu bu koleksiyonda iri çiçek desenleri ve bol kesimleri kullanan Takada, sonradan sayısız modacı tarafından taklit edilmişti.

Yaratıcı, Tutkulu, Başarılı

Devasa statlarda rock müzik eşliğinde sunduğu, bir konser havasında geçen üç saatlik defileleriyle podyum şovlarını başkalaştıran Kenzo, Fransız oyuncu Catherine Deneuve ve Mick Jagger’ın ilk eşi Bianca Jagger’ı da giydirmişti.

Moda endüstrisinde çığır açan yaratıcılığı ve sayısız başarısıyla bu dünyada unutulmaz bir iz bırakan Kenzo Takada’yı saygıyla anıyoruz…

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir