2020’nin Modası: Monokrom

Her sezon başka bir kimlikle karşımıza çıkan bohem, klasik, country, elegance, maskülen, vintage, retro, feminen, gotik, pin up gibi pek çok moda trendine son yıllarda yeni bir stil eklendi; monokrom. Kendine özgü yeni bir akım olan monokrom stil özellikle sıra dışı olmayı seven ve yeni bir stil yaratmak isteyenlerin beklentilerini karşılıyor.

Monokrom Nedir?

Monokrom ne demek diyenler için; tek renk kombini olarak kısa bir tanım yapılabilir. Yunan kökenli bir kelime olan monokrom; moda dünyasında mobilya dekorasyonu, kıyafet kombini, takı ve ayakkabı tasarımı gibi birçok alanda dilimize yerleşmeye başladı. Günlük hayatta, özel gece ve davetlerde kısacası her kıyafet stilinde uygulanabilen akımda önemli olan tek renk ve bu rengin tonlarını kullanmak. Aynı zamanda zıt renkler kullanılarak da uygulanabilen monokrom giyim tarzı, stil sahibi kişilerin uygulamaktan zevk aldığı giyim kombinleri arasında yer alıyor. Monokrom renkler denildiğinde siyah, beyaz ve gri olarak sınırlandırmak doğru olmaz. Örneğin; ev dekorasyonunda duvarları indigo mavisine boyayıp, salon koltuklarını bebek mavisi, halıyı çivit mavi seçmek ve mavi tonlarını bir arada kullanmak monokrom stilin yansımasıdır. 

Monokrom Stil Nasıl Yaratılır?

Giyim alanında monokrom stile sahip olmak, farklı renkleri birbirleriyle kombinlerken zorlananlar için iyi bir giyim seçeneğidir. Örneğin, pantolon, tişört, ayakkabı ve çanta kombini yapmak normalde kafa karıştırıcı olabilirken, monokrom tarzda siyah bisiklet yaka bir tişört, siyah dar kısa paçalı jean, siyah renkte ince bantlı topuklu sandalet ve siyah el çantası kullanılarak hazırlanan kombin hem kolaydır hem de tarz bir görünüm sağlar. Monokrom stili özel davetlerde moda severlerin vazgeçilmezi olmaya aday. Özel davetlerde daha ağırbaşlı ve şık kıyafetleri tercih edenler, zıt renklerin kullanıldığı siyah ve beyaz monokrom stili ile çok daha çekici görünebilir. Bu stil ile birlikte Altınbaş’ın Renk Ahenk Koleksiyonu ürünlerinden siyah ya da beyazın hakim olduğu takı modellerini seçebilirsiniz.

Monokrom stil yaratmak için birbirine uyumlu iki renk ya da birbirine zıt iki renk de kullanılabilir. Örneğin siyah beyaz çizgili gömlekler, elbiseler monokrom giyim tarzı içerisinde en çok tercih edilenlerdendir. Kırmızı monokrom stilde kullanılan en cesur renklerden biridir. Kırmızı monokrom elbise ile tepeden tırnağa kırmızıdan oluşan bir kombin yaratılabilir, aynı zamanda, kırmızı ile uyumlu ya da zıt bir renk daha tercih edilerek kombin daha da hareketlendirilebilir. Ayrıca kırmızı monokrom stilinize uygun Altınbaş yakut küpe modelleri arasından dilediğinizi seçebilir ve görünümünüze seçkin bir hava katabilirsiniz.

Monokrom Stil Önerileri

Monokrom günlük kıyafetlerden, iş kıyafetlerine, özel davetlere kadar her alanda günün her saatinde uygulanabilen farklı kombinler yaratılabilen alanı oldukça geniş bir stil. Monokrom giyinmek basit görünebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken ufak nüanslar vardır. Tek renk ya da iki zıt renk kullanılan kombinler hata kabul etmez. Monokrom renk siyah ve beyaz olarak seçilmişse siyahın kusurları kapatıp, beyazın ise kusurları ortaya çıkardığı göz önüne alınmalıdır. Siyah ve beyaz renkler uyum içerisinde görünmeli, şık ve elegan bir izlenim vermelidir. Monokrom stilde tek renk tercih ediliyorsa kullanılan kıyafetler ve aksesuarlar arasında ton farkı olmamalıdır. Aksesuar ve kıyafetin bir bütün oluşturmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde uyumsuz ve göze batan bir görüntü oluşabilir. Dikkat edilecek bir diğer konu ise desen kullanımı. Geometrik desenler ya da puantiyeler kullanılıyorsa; örneğin kırmızı siyah renklerden oluşan desenli bir etek tercih edildiğinde, ayakkabı ya da bluz da siyah ya da kırmızı renk olmalıdır. Desen kullanıldığında kullanılan diğer tüm parçalar desen içerisindeki renklerden oluşmalıdır. Desen içindeki renklere uygun Altınbaş Kolye Modelleri ile de kombininize son bir dokunuş ekleyebilirsiniz.

Monokrom stil kullanılırken yalnızca kıyafette uyuma önem vermek yeterli değildir, kullanılan aksesuarların da tercih edilen stille bağdaşması gerekir. Ayakkabı, çanta, şapka ya da takı tercihlerinin birbirlerini tamamlamaları önemlidir. Renkli bir monokrom kombin oluşturulduğunda renkli ya da geometrik takılar tercih edilebilir. Altınbaş kolleksiyonları ile monokrom stilinizi daha çekici ve daha şık bir hale getirebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir