Ay Ve Güneş Arasında Bir Aşk: Mihrimah

İstanbul, efsaneler şehri… Bugünün tarihe, tarihin masala, masalın şiirlere, şarkılara, oyunlara dönüştüğü bir şehir… Dört bir yanı hikayelerle, türlü türlü güzelliklerle çevrili. İstanbul en çok da aşıkların şehri, unutulmaz aşk hikayelerinin… Bu hikayelerden biri de Mimar Sinan’la Mihrimah Sultan’ınki. Sessiz ama derin, izleri hala görülen bir aşk hikayesi onlarınki.

Tarihçileri ikiye ayıran bu rivayete göre kavuşamasa da Sinan çok sevmiştir Mihrimah’ı… Bu aşktan geriye bir şu dizeler kalmıştır, bir de İstanbul siluetinde iki göz kamaştırıcı yapı: “Var mı sine-gâhı dertli ben gibi/Cezbeder bakışın kordur Mihrimah/Ahver-i tayyibe, çoktur sen gibi/Ben gibi muaşık zordur Mihrimah.”

Mihrimah adı Farsçada “Ay” ve “Güneş” anlamına gelen “Mihrü Mah”tan geliyor. Sinan’ın aşkı ve üstün dehası karşısında ise bir tür ilham kaynağına dönüşüyor. Zira Mihrimah’a duyduğu aşkla Sinan, İstanbul’un iki yakasında iki cami inşa ediyor: Mihrimah Sultan ve Edirnekapı Camii… Sinan bu iki camiyi öyle bir konumlandırıyor ki Mihrimah Sultan’ın doğum günü olduğu düşünülen 21 Mart’ta Edirnekapı Camii’nin tek minaresi ardından güneş batarken, Üsküdar’daki Mihrimah Sultan Camii’nin minareleri arasından ay doğuyor. Yani ay ve güneş, tıpkı Mihrimah’ın isminde olduğu gibi gökyüzünde aynı anda görülüyor. Geceyle gündüzün eşitlendiği her 21 Mart’ta Sinan’ın Mihrimah’a olan aşkı İstanbul semalarına bir kez daha yansıyor.

Mihrimah’ın Ay Ve Güneşi Üzerinizde Olsun

Altınbaş da işte bu rivayetten yola çıktı ve Mihrimah Koleksiyonu‘nu tasarladı. Sinan ve Mihrimah’ın aşkından gelen ilham, zarif tasarım detayları ve çağdaş motiflerle birleşerek günümüze taşındı.

Günlük hayatta, davetlerde, özel günlerde, aslına bakarsanız her anınızda size eşlik edebilecek taş detaylı bu koleksiyon ile zarafetinizi taçlandırabilirsiniz. Dilerseniz sevdiklerinize hediye edebilir; birlikte geçireceğiniz nice güzel yıllarda o ölümsüz aşkın esintisini yanınızda hissedebilirsiniz. Mihrimah Koleksiyonu‘na Altınbaş güvencesiyle sahip olmak için hemen şimdi harekete geçebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir