Mors alfabesi (Mors kodu) telekominikasyonda kullanılan bir harf kodlama yöntemidir. Mors alfabesinde harflerin kodlanması için kısa ve uzun iki sinyal çeşidi kullanılır. Her harfin kısa ve uzun sinyallerden oluşan bir kodlaması mevcuttur.

Mors alfabesi adını, bu alfabeyi geliştiren Samuel Morse’dan almıştır. Telgraf üzerine çalışmaları olan Morse, 1835 yılında ilk elektromıknatıslı telgrafı geliştirmiş ama kâğıt üzerine zik-zaklar çizen bu ilk versiyon pek başarılı olamamıştır. Mors, bunun üzerine yardımcısı ile birlikte çalışmalarına hız kazandırmış ve telgraf için nokta ve çizgilerden oluşan bir kodlama sistemi oluşturmuştur. Günümüzde kullanılan Modern Uluslararası Mors Kodu ise Alman Friedrich Clemens Gerke tarafından 1848’de geliştirilmiştir. Gerke, orijinal alfabedeki kodların neredeyse yarısını ve tüm rakam kodları bu alfabede değiştirmiştir. Bunu takip eden ufak bazı değişikliklerden sonra 1865’te Paris’te düzenlenen Uluslararası Telegraf Konferansı’nda Uluslararası İletişim Birliği tarafından standart olarak kabul edilmiştir. Morse’un orijinal kodu ağırlıklı olarak ABD ve Kanada’da kullanılmış ve bu nedenle de Amerikan Kodu ya da demiryolu kodu olarak anılmıştır.

Mors Alfabesi Nerelerde Kullanılır?

Mors alfabesi 170 yıldan bu yana tüm elektrikli kodlama sistemlerinde kullanılmaktadır. Mors alfabesi özellikle havacılık ve denizcilik alanlarında kullanılır.

Mors Alfabesi Bileklik Modası

Mors alfabesi, şans getiren sembollerin, işaret ve harflerin büyük yer taşıdığı mücevher modasının yeni gözdelerinden biri oldu. Altın bileklik modası, kısa sürede kadın ve erkeklerin favorisi haline geldi. Sevdiği kişilerin isimlerini bileklerinde taşımak isteyenler isimli bileklikler ile stilini ortaya koyarken, altın bilekliklerin anlam ve değerini daha da derinlere taşıdı.

Mors Alfabesi ile İsimli Bileklik Şıklığı

Eşinizin, sevgilinizin, anne-babanızın, çocuğunuzun, sizin için anlam ifade eden birinin, bir yerin ismini bileklerinizde taşımak için isimli bilekliklerin şıklığından yararlanabilirsiniz. Modası asla geçmeyen isimli bileklikler, her yaş ve stil için uygun bir hediye alternatifi de oluşturuyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir