Pırlanta Bakımına Dair İpuçları

Pırlantalar özel kesimleri ve ışıltılı duruşlarıyla şıklığın ve asaletin simgesidir. Unutulmaz anların sembolü olan pırlantaları doğru bir şekilde muhafaza etmek ve temizlemek, onların göz kamaştırıcı güzelliklerini korumalarını sağlar. Parlaklığıyla dikkat çeken pırlanta takılarınızı temiz tutmak kimi zaman zahmetli bir iş olabilir.

Pırlanta Bakım Gerektirir mi?


Özel takılarınızı temizlerken doğru işlemleri uygulamak yapılarının bozulmaması için son derece önemlidir. Pırlantalar dünya üzerindeki en sert ve sağlam materyallerdir. Güçlü yapıları nedeniyle ölümsüz sevginin ve aşkın bir simgesi olarak kabul edilirler. Ancak bu güçlü taşlar da kullanıma bağlı olarak zaman içerisinde parlaklıklarını kaybederler. Hatta yanlış kimyasallar karşısında zarar görebilirler.

Pırlantalar, cilde temas ile üzerlerine nüfuz eden doğal yağlar sebebiyle ışıltılarını kaybedebilirler. Ayrıca günlük olarak kullanılan takılar, çevrede bulunan toz ve kimyasal içeriklerin etkisiyle daha az parlak görünmeye başlayabilirler. Bu gibi durumlarda pırlanta takıları temizlemek ilk günkü gösterişli duruşlarını kolaylıkla yeniden kazanmalarını sağlar.

Pırlanta Takılar Evde Temizlenir mi?


Pırlanta takılar, özellikle de yüzük gibi sürekli kullanılan ve elimizle birlikte birçok farklı maddeyle temas eden parçalar, zamanla solgunlaşır. Güçlü ışığını kaybedip sararan pırlantalar bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyar. Bu tarz sorunlarla karşılaşıldığında en sık yapılan hata pırlanta takıyı evde temizlemeye çalışmaktır. Pırlanta takılar kesinlikle evde temizlenmezler.

Farklı kaynaklardan toplanan kulaktan dolma bilgilerle pırlantaları evde temizlemeye çalışmak yapılarına zarar verebilir. Takının parlaklığını yeniden kazanması için güçlü ev ve yüzey temizleyicilere başvurmak geri dönülmez zararlara sebep olur. Ev temizlik malzemeleri, diş macunu, vücut parlatıcıları gibi parlatıcı maddelerle pırlantaları temizlemeye çalışmak, yüzeylerinin çizilmesine sebep olur. Pırlantaların darbelere karşı çok güçlü yapıları maalesef onları kimyasallardan ve etken maddelerden koruyamaz.

Pırlantaları temizlemenin en doğru yolu onu profesyonel ellere teslim etmektir. Pırlantanızın her zaman yeni görünmesi için onu düzenli aralıklarla aldığınız mağazaya götürerek bakımını yaptırmalısınız. Mağazalarda değerli taşlar ve takılar konusunda uzman kişiler tarafından yapılan doğru bakımlar, takılarınızın kullanım sürelerini uzatır. Uzmanlar pırlantalarınızı uygun içerikli ürünlerle temizler ve yenilenmelerini sağlar.

Pırlanta Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Pırlanta takıların parlaklıklarını muhafaza etmeleri için dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Öncelikle pırlantanızı kimyasal maddelerin yoğun olduğu ortamlardan uzak tutmaya çalışmalısınız. Pırlanta takılarla sürekli olarak havuza girmek sakıncalıdır. Havuzun temiz kalması için kullanılan klor ve benzeri dezenfektan ürünler pırlantaların yapısında bozulmalara sebep olur. Sıklıkla yapılan bir diğer hata pırlantaları deterjan, sabun benzeri ürünlerle sürekli temasta olacak şekilde kullanmaktır. Pırlantalar güçlü ve parlak yapıdaki taşlardır. Aancak bu tarz kimyasallar üst yüzeylerine zarar verebilir. Düzenli temas halinde temizleyiciler çiziklere ve lekelenmelere sebep olurlar. Ayrıca duş, sauna gibi yerlerde bulunan su buharı, sabun ve şampuan gibi kimyasallarla birleşerek takınız üzerinde kararmalara yol açabilir.

Pırlantalarınızı Kozmetik Ürünlerden Uzak Tutun

Dışarı çıkarken pırlanta takı kullanacağınız zaman, pırlantalarınızı hazırlığın en son aşamasında takmaya özen göstermelisiniz. Hazırlığınız sırasında kullanacağınız cilt kapatıcıları ve kremler, yağ bazlı yapıları nedeniyle takınız üzerinde katman oluştururlar. Özellikle günlük olarak kullanılan yüzük benzeri aksesuarların, el kremleri, deodorant ve temizlik ürünleriyle teması, normalden fazla olur ve bu yüzden sararmalar daha sık yaşanır.

Cilt için zararlı olmayan vücut spreyi, parfüm gibi alkol içerikli ürünler de pırlanta takılar için zararlı etkilere sahiptir. Kuaför salonlarında kullanılan saç spreyi tarzı ürünler de pırlantalar için tehlikelidir ve yüzeylerinde kalıcı lekelenmelere sebep olabilirler. Pırlantanızı kullanırken çevresel etkilere dikkat etmeli ve yapısını etkileyecek maddelerle temasını mümkün olduğunca azaltarak kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir