Safir Taşı Güzelliği İle Farklı Tarz İpuçları

Safir taşı, yüzyıllardır görkemli görünüşüyle göz dolduran ve mücevher olarak kullanılan değerli bir taştır. O kadar büyüleyici bir taştır ki; Eski Mısır’da safirin tanrısı Horus’un gözü olduğuna inanılırdı. Ayrıca safir, Papalık makamının da sembolüdür. Hindu geleneğinde ise; Satürn ve özdenetimle ilişkilendirilir. Safirin en zengin olduğu yerlerden biri olan Hindistan’da böyle bir düşüncenin olması da çok normaldir. Safir taşını, diğer adı olan gökyakut olarak da duyabilirsiniz ama asıl adı Yunanca “Sappheiros” yani, mavi anlamındaki kelimeden türetilmiş bir sözcüktür.

Safir taşının, M.Ö 800’lü yıllara dayanan bir geçmişi vardır. Osmanlı’da da çok popüler olan bu taşı, mücevherlerin neredeyse hepsinde görmek mümkündü. Hatta Topkapı Sarayı’na yapacağınız bir ziyarette, safirin birçok örneğini Osmanlı motiflerinde görebilirsiniz.

Göksel ahenk, barış ve gerçeğin sembolüdür. Safir taşı şifalı bir taş olarak da bilinir. Eylül ayında doğanların doğum taşı olan safirin kötü ruhlara ve gece yaratıklarına karşı etkili olduğu da yerleşmiş inanışlar içerisindeydi. Bu da safir taşı faydaları arasında akıllara yer edinmiştir.

Mavinin En Derin Tonu

Safir denince akla mavi gelir ve bir bakıma maviyle özdeşleşmiştir. Ancak, safiri koyu maviden açık maviye uzanan renkleri dışında renksiz, gri, yeşil, kahverengi, pembe ve sarı renklerde de görmek mümkündür. Bu yüzden mavi olmayan bir safirin doğal olmadığını düşünmek aslında yanlıştır. Tabi ki en pahalı safir türü mavi safir taşıdır. Özellikle berrak ve derin mavi safir çok yüksek meblağlarda satılır. Ayrıca, koyu mavi safir taşı da göz dolduran mavi safir taşı türlerindendir.

Safir taşı özellikleri ile de dikkat çeker. Çakraları açtığı düşünülen safir taşı özellikle boğaz ve alın çakralarında kullanılır. Aynı zamanda vücut için faydalı bir taştır. Tüm salgı bezlerini etkilediği ve kuvvetlendirdiği safir taşı faydaları içinde yer alır.  Özgürlük hissi verdiği düşünülür. Kişinin sezgilerini arttırdığı ve inancı güçlendirdiği de söylenebilir. Tabi ki bunlar, inançla alakalı ancak; alternatif tıp için de kullanılan safirin kalbi ve böbrekleri kuvvetlendirdiği de biliniyor. Safir taşı özelliklerinden olduğu için,  bu da safir taşı faydaları arasında sayılır ve böbrek, kalp gibi rahatsızlıkları olanlara safir taşı mücevheri kullanmaları önerilir.

Kimyasal ve fiziksel olarak safir taşı özelliklerini düşünecek olursak, en sert doğal taşlardandır. 4 değerli taştan biri olan safir taşının dünyadaki en değerli ve önemli hali ise; Hindistan yataklarından çıkar.

Mücevher Dünyasında Safir

Safir taşı kolye, kadınların çokça tercih ettiği zarif bir kolye türüdür. Karatına ve saflığına göre değeri değişen safir taşı kolye her bütçeye hitap edecek şekilde bulunur. Ancak; güzel safirlerin kolye değerleri genelde yüksek meblağlardır.

Safir taşı yüzük, safir taşını hem kadınların hem de erkeklerin kullandığı bir alandır. Safir taşı yüzüğün çok kibar durduğu ve zarafetiyle beğeni topladığı da söylenebilir. Safirin pahalı bir taş olmasından kaynaklı olarak safir taşı yüzük, yüksek fiyatlarıyla biliniyor.

Safirin farklı renklerde olabildiğini zaten belirtmiştik. Bilinen safir taşlarından biri de sarı safir taşıdır. Aksesuar olarak da sarı safir taşı tercih edilir. Kişiye akıl, irfan, bilgelik, dirayet, zenginlik, başarı, saadet ve istediği alanda yükselme şansı getirmesi sarı safir taşının özelliklerindendir.

Safirin en bilinen türü olan mavi safir taşı, koyu mavi safir taşından açık mavi safir taşına kadar uzanan geniş bir renk skalası sunar. Mavi safir taşı, özellikle iç huzuru simgeler. Kafa karışıklıklarını, korkuları, endişeleri, kuruntuları alır götürür. Dargınlıkları ortadan kaldırır ve bunun yerine iç huzuru koyar. Sevinç, mutluluk, dostluk, sevgi gibi duyguları pekiştirir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir