Sahte Altın Nasıl Anlaşılır?

Dünyadaki en değerli metaller arasında yer alan altın, parlak sarı yapıya sahiptir. İşlenerek çeşitli ziynet ve süs eşyaları yapılan maden, asitlere dayanıklılığı, kolay işlenebilmesi ve doğada serbest halde bulunabilmesi nedeniyle tarih boyunca tüm uygarlıkların dikkatini çekmiştir. Değerli bir element olduğu için taklitlerinin de sık sık yapılır. Hatta bu sahte altınlar bazen o kadar profesyonelce yapılır ki kuyumcular dahi gerçek altın ile sahte altını ayırt etmekte zorlanabilir. Peki, sahte altın nasıl anlaşılır?

Sahte Altın Anlama Yöntemleri

Sahte altın ile gerçek altını ayırt edebilmek için bazı yöntemler uygulayarak altının sahte ya da gerçek olduğunu %100 anlayabilirsiniz. Gerçek altın anlama yöntemleri olarak da adlandırılabilen bu yöntemlerle altın satın alırken dolandırılmamanız sağlanabilir. Öncelikle her kuyumcunun güvenilir olmadığını bilmelisiniz. Mümkünse tanıdığınız ya da yıllardır var olan güvenilir ve köklü bir firmadan altın alışverişi yapmalısınız. Özellikle satış sonrası destek sağlayan faturalı ve sertifikalı markalardan alışveriş yaparak sahte altın alma olasılığınızı en aza indirebilirsiniz. Altın alışverişi esnasında altının gramının her yerde aynı olduğunu unutmamalısınız. Eğer altını diğer kuyumculardan daha ucuza satan bir yer ile karşılaştıysanız altının gerçekliğinden şüphe edebilirsiniz.

Damga Yöntemi

Satın aldığınız altının üzerinde damga olması gerekir. Altının üzerinde damga olup olmadığını dikkatle inceleyerek altının sahte ya da gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Bu damganın üzerinde çok küçük dahi olsa marka patent damgası, sertifika numarası ve ayar damgası gibi bilgiler yer alır. Fakat nadiren bazı ürünlerde marka patent damgası bulunmayabilir. Ürünün üzerinde marka patent damgası bulunmasa dahi diğer bilgiler kesinlikle bulunmalıdır. Üzerinde damga olmayan altını satın alarak kendinizi riske atmayın.

Isırma Yöntemi

Isırma yöntemi gerçek altını anlamak için kullanılan ve eskilerden beri en çok tercih edilen yöntemdir. Altın kolaylıkla çizilebilen, yamulan ve şekil alabilen yumuşak ve hassas bir madendir. Her ne kadar satıcılar bu yöntemi sevmese de eğer altını ısırdığınızda üzerinde diş izleri çıkıyorsa bu altının gerçek olduğunu gösterir. Sahte altınlarda ise diş izi çıkmaz.

Ses Yöntemi

Isırma yönteminden sonra en çok bilinen yöntem ses yöntemidir. Gerçek altın sert bir zemine atıldığında tok bir ses çıkar. Sahte altınlarda ise bu ses oldukça ince ve cılızdır. Ses yöntemi de tıpkı ısırma yöntemi gibi kuyumcular ve altın satıcıları tarafından sevilmez. Çünkü bu iki yöntemde de altına zarar verme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle diğer yöntemleri tercih ederek altının gerçek ya da sahte olduğunu anlayabilirsiniz.

Mıknatıs Yöntemi

Mıknatıs yönteminde altını mıknatısa yaklaştırdığınız da birbirlerini çekiyorlarsa bu altının sahte olma olasılığı çok yüksektir. Çünkü altın manyetik bir maden değildir ve mıknatısa yaklaştırıldığında herhangi bir çekim ortaya çıkmaz. Kolay uygulanabilen ve altına herhangi bir zararı olmayan bu yöntem, en çok kullanılan yöntemler arasındadır.

Yoğunluk Yöntemi

Altın, yoğunluğu yüksek bir madendir. Bu nedenle aynı ölçüde olan farklı bir takıdan çok daha ağırdır. Hassas bir terazi yardımı ile aynı özelliklerdeki bir takı ile altını karşılaştırabilirsiniz. Eğer bir ağırlık farkı bulunmuyorsa bu altın muhtemelen sahtedir.

Seramik Tabak Yöntemi

Seramik tabak yönteminde seramik bir tabağa altın ile çizikler atılır. Eğer tabakta oluşan çizgiler siyah ise altın yüksek ihtimalle sahtedir. Eğer oluşan çizgiler altın rengindeyse bu, altının gerçek olduğunu gösterir.

Eğer sahte olup olmadığından şüphe duymadan altın alışverişi yapmak istiyorsanız Altınbaş yanınızda. Altınbaş’tan güvenle alışveriş yapabilir ve hem kendinizi hem de sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir