Aziz Valentine’in Âşıklara Hediyesi: Sevgililer Günü Tarihçesi

14 Şubat; birçok ülkede Sevgililer Günü olarak biliniyor ve kutlanıyor. Pek çok çiftin sevgisini sunmak amaçlı birbirine hediye aldığı, eğlence ve aşkla kutladığı bugünün hikâyesi ise çoğu zaman merak konusu oluyor. 14 Şubat Sevgililer Günü tarihçesi hakkında birçok hikâye anlatılsa da, bu hikâyeler içerisinde en çok bilineni ve en sağlam kaynaklara dayananı Aziz Valentine’in hikâyesi.

Her Şey Eski Roma’da Başlıyor…

Hikâyenin kökeni Eski Roma dönemine dayanıyor. O zamanlar 14 Şubat, Eski Roma için önemli bir tarihi temsil ediyordu. Çünkü kadınlık ve evlilik tanrıçası Judo’ya saygı ve bağlılık gösterisinde bulunmak üzere 14 Şubat her sene tatil ilan ediliyordu. Ve bugünün akabinde gelen 15 Şubat’ta ise halk için çok değeri bir bayram kutlanıyordu: Lupercalia Bayramı!

Aşk, Bir Tek Lupercalia Bayramı’nda Mümkündü…

Lupercalia Bayramı özellikle de genç Roma halkı için büyük önem taşıyordu. Çünkü gençler bir tek bu bayram süresince bir ilişkiye sahip olabiliyordu. Halkın kısıtlanmış, yasaklanmış ve sınırlandırılmış durumlarından biri de ilişki kurabilme ve partner olabilme hakkıydı. Bir birliktelik yaşama sansına sahip olmayan gençlerin tek şansı Lupercalia Bayramı kutlamaları oluyordu. Bir ilişki kurabilmek için tek süreç, bu bayram süreciydi.

Partnerler Çekilişle Belirleniyordu…

Bayramdan bir önceki gün, bir çekiliş gerçekleştiriliyor ve bayram eğlencesi süresince hangi erkeğin hangi kızla partnerlik edeceği bu çekilişle belirleniyordu. Romalı kızlar, isimlerini kâğıtlara yazarak bir kavanoza atıyor ve erkekler bu kavanozdan isimleri çekiyordu. Eşleşen isimler bayram eğlencelerine beraber katılıyordu. Bayramın sonunda birbirine aşk besleyen çiftlerin ise bayram sonunda evlendiği görülüyordu.

Aşka ve Evliliğe İmparator 2. Claudius Yasağı!

Roma, o dönemler zalimlikleri ve asla değişmeyen katı kurallarıyla bilinen İmparator 2. Claudius tarafından yönetiliyordu. İmparator’un tek derdi savaşlarda kullanacağı askerlerdi. Savaşacak asker bulamamasının sebebini aşka ve evliliğe bağlıyordu. Eşlerine, sevgililerine veya ailelerine bağlanan erkeklerin, onları bırakarak savaşa gelmedikleri düşüncesindeydi. Bu yüzden, savaşı her şeyin önüne koyarak; nişan ve evlenme gibi her türlü durumu Roma halkına yasakladı!

Ve Papaz Aziz Valentine Sahnede!

Aziz Valentine, Roma’nın zalimce yönetildiği bu dönemde yaşayan bir papazdı. Ve imparatorun yasağına rağmen âşık gençleri gizli gizli evlendirmeye devam ediyordu. İmparator 2.Claudius bunu öğrenince Valentine’i tutuklayarak işkence ile öldürttü. Âşıkları birbirine kavuşturan Aziz Valentine, milattan sonra 270 yılının 14 Şubat tarihinde Hristiyan şehitliğine gömüldü.

Aziz Valentine Günü!

Lupercalia Bayramı, aynı zamanda putperestler tarafından da put tanrılar için kutlanıyordu. Papazlar bu durumdan rahatsız olarak, iki ayrı durumu ayırmak ve evlenmemiş gençlerin azizlerle birlikte anmak için bayramı “Aziz Valentine Günü” olarak ilan etti.

Bu olay Sevgililer Günü tarihçesi olarak tarihe geçerken, o günden sonra her 14 Şubat, tüm dünyada Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başladı.

Siz de Sevgililer Günü‘nde aşkınızı en değerli mücevherler ile göstermek için Altınbaş’ın özel koleksiyonlarını inceleyebilir, sevgilinizi mutlu edebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir