Tatilde Duyarlı Seçimler: Çevre Dostu Oteller

Yeni nesil otellerin misafir memnuniyeti kadar çevre duyarlılığını da önemsediği yadsınamaz bir gerçek. Zira su tüketimini optimize ediyor, israfı azaltıyor, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya özen gösteriyorlar. Dünyanın farklı yerlerinde konumlanan bu otellerin bazıları, yerel işçi ve tasarımcılar tarafından doğal ve organik malzemelerle inşa edilirken, bazıları da yağmur suyu koruma teknolojisiyle suyun geleceğini koruma altına alıyor. Farkındalık yaratan çevre dostu otelleri keşfetmeye hazır mısınız? 

Primland – Meadows of Dan / Virginia / ABD

ABD’nin Virginia Eyaleti’nde, Blue Ridge Dağları’nın kenarında konumlanan “Primland”, misafirlerini doğa dostu, dev tesisinde ağırlıyor. Arazisinin doğal dokusunu korumak için çaba gösteren otelde, geri dönüşüm ve tasarruf hayli önem taşıyor. Otelde kullanılan mobilyalar, yerli zanaatkârların imzasıyla geri dönüştürülmüş yerli odunlardan, çatı kiremitleri ise geri dönüştürülmüş lastiklerden imal ediliyor. 18 delikli golf arazisinin yağmur suyunu tutma özelliği, Primland’in sürdürülebilirliğe verdiği değeri gösteriyor. Sürdürülebilirliğin en rafine halinin yaşandığı tesiste ATV turlarından biniciliğe kadar, spora dair pek çok imkân da sunuluyor.  

Jean-Michel Cousteau Resort – Fiji

Gezgin, çevreci, fotoğrafçı ve yazar kimlikleriyle tanıdığımız Jean-Michel Cousteau’nun felsefesini yansıtan “Jean-Michel Cousteau Resort”, eko turizmin öncülerinden biri olarak Fiji’de konumlanıyor. Güney Pasifik bölgesinde ilk kâğıt ve plastik geri dönüşümü yapan tesis, tüm Savusavu kasabası için bir geri dönüşüm programı ortaya koyuyor. Suyun lagonlardan dönüştürüldüğü otelin spa’sında tamamen doğal ürünler kullanılıyor. Üç süitle beraber 25 odanın yer aldığı tesisin yeme-içme konusunda da doğallıktan yana olduğunu söyleyebiliriz. Zira yenilenebilir toprak sistemi sayesinde otelde bulunan bitkiler süs olmaktan çıkıyor ve mutfakta taze olarak kullanılabiliyor. Jean-Michel Cousteau Resort’ta hizmet veren “Ocean Spa Bures”ta Bobo masajı yaptırabilir, sabahları yogayla huzuru yakalayabilir, yağmur ormanı ve şelalelerde yürüyüş yapabilirsiniz.

The Mandarin Oriental Las Vegas – Las Vegas / Nevada / ABD

Las Vegas’ta hizmet veren “The Mandarin Oriental”; lüks kimliği ve ünlü spa’sının yanı sıra, çevre dostu uygulamalarıyla da ön plana çıkıyor. 392 oda ve süitle misafirlerini ağırlayan otelde sürdürülebilir bina materyalleri kullanılıyor. Emisyon üretimi oldukça düşük olan tesiste yılda 4,1 milyon galon su tasarrufu sağlayan bir su koruma teknolojisinden faydalanıyor. The Mandarin Oriental Las Vegas bünyesinde hizmet veren “Twist by Pierre Gagnaire”de modern Fransız füzyon mutfağından lezzetler tatmayı da unutmayın.

The Pierre New York- New York/ ABD

“The Pierre New York”, çevre dostu oteller arasında, Central Park manzaralı odaları ve merkezi konumuyla dikkat çekiyor. Neoklasik tarzın Hint mirasıyla buluştuğu otelde misafirleri her daim beyaz eldivenleri ile hizmet veren personeller karşılıyor. Yerel halka işveren, hem mutfakta hem de odalarda yerli ürünler kullanan The Pierre New York, 2025 yılına kadar karbon ayak izini yüzde 30 oranında düşürmeyi planlıyor. Otelin, çevreye, topluma, kültürel mirasa ve lokal ekonomiye olan etkisini ölçmek adına ekolojik bir programa katıldığını da belirtelim. 

Song Saa Private Island – Koh Rong / Kamboçya

Sihanoukville’deki Koh Ouen ve Koh Bong Adaları’nda konumlanan “Song Saa Private Island”da sizi tropikal resifler, enfes bir gün batımı manzarası ve tatil isteğinizi körükleyen beyaz kumlu özel plajlar karşılıyor. Eko-lüks kavramının karşılığı olan, 27 süitten oluşan bu otelde okyanus manzaralı güneşlenme terasları ve sonsuzluk havuzu bulunuyor. Song Saa’yı çevre dostu kılan nokta ise inşasında geri dönüştürülebilir malzemelerin tercih edilmesi. Otel odalarının duvarlarında dalgaların kıyıya vurduğu ağaç dalları kullanılırken, oteldeki masalar eski balıkçı teknelerinden dönüştürülerek elde ediliyor. Otelin spa’sı “Sanctuary”de yerel baharatlar ve yağlarla kendinizi arındırabilir, sabahları yoga ve meditasyon seanslarına katılabilir; dilerseniz sahilde yelken, şnorkelli yüzme ve kano gibi su sporu aktivitelerine dahil olabilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir