Düğün Günü İçin Müzik Listeniz Hazır mı?

Kaç zamandır beklediğiniz o gün geliyor ve siz kusursuz bir düğün için tüm ayrıntıları büyük bir incelikle gözden mi geçiriyorsunuz? Masa süslemelerinden kullanılacak çiçeklere, pastanızın tasarımından düğün davetiyelerinize kadar her şeyi en ince detayına kadar düşündünüz ama müzik seçimi konusunda bir kararsızlığınız mı var? O zaman bu yazı tam size göre! Düğün gecenizde kullanacağınız müzik önerilerinden, yaratılacak ortama göre seçilen düğün müziklerine kadar her şey bu yazıda.

Kendi Zevkinizi Ön Planda Tutun

İlk olarak bu düğünün sizin olduğunu unutmayın. Bu yüzden “Düğünlerde müzik nasıl olmalı?” sorusunun cevabını kendi zevk ve isteğinize göre belirleyin. Sizin için vazgeçilmez tarzları, her zaman dinlediğiniz klasikleri, eşiniz ve sizin için özel anısı olan parçaları bir kenara not edin. Eğer yaptığınız tercihler birbirinden çok farklıysa, düğünün genel akışını bozacak gibi duruyorsa farklı yorumlarını inceleyin ya da düğünün akışına göre belirlediğiniz özel anlar için uygun olanları seçin. Düğününüzde genel olarak klasik müzik tercihinde bulunduysanız not ettiğiniz o çok hareketli parçayı davetlileri sahneye çağırmak için çalabilirsiniz. Hatta çalınmasını çok istediğiniz o pop parçasının da enstrümantal yorumunu bularak müzik listesine ekleyebilirsiniz.

Düğünün Ruhunu Müzik Belirler

Düğününüz için müzik tercihi yapmadan önce nasıl bir düğün istediğinize karar vermeniz oldukça önemlidir. Davetlilerin oturup sohbet ederek keyifli zaman geçireceği bir düğün ortamı oluşturulacaksa klasik veya enstrümantal müziklere odaklanmalı, gelin ve damadın gelişini temsil eden önemli zamanlar için de aynı tarza uygun daha hareketli bir müzik tercih edilmelidir. Bu tip düğünlerde genellikle orkestra tercih edilmekte, düğünün akışı bozulmadan keyifli bir müzik dinletisi sağlanmaktadır. Eğer orkestra sizin için uygun bir tercih değilse hazırlayacağınız müzik listesinde zamanlamalara dikkat edilmelidir.

Oldukça eğlenceli ve aktif bir düğün planı yaptıysanız, davetlilerin de çoğunluğu gençlerden oluşuyorsa hareketli müzik tercihleri yapmanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun için tam istediğiniz tarzda çalan bir DJ ile anlaşmak size istek parça sunma şansı verirken, düğünü her anlamda daha canlı ve hareketli bir havaya sokacaktır. Diğer yandan yöresel oyunların oynanacağı bir düğün ortamı sizi bekliyor ve siz de bunun için yöresel müziklerin çalınmasını istiyorsanız, hiç risk almadan en bilinen ve kullanılan müzikleri tercih etmeli, gerekli gördüğünüz yerde bunun için de bir ekip bulup coşkuyu canlı canlı yaşamalısınız.

Düğününüz sizin için kutlamadan öte bir gösteri halini aldıysa, günler öncesinden davetlilere sunmak için dans derslerine gidip, harika bir koreografi hazırladıysanız zaten düğün müziği için belirleyici olan o temel noktayı yakalamışsınız. Tabi ki düğün müziklerinde her şey aynı çizgide gidecek ya da tek düze olacak diye bir kural yok. Ama bir kararsızlık yaşıyor ve ikilemde kalıyorsanız, dansınız için kullanacağınız müziği esas alarak müziklerinizin ana temasında karar kılmalısınız.

Giriş Müziği, İlk Dans Müziği ve Pasta Müziği

Son olarak, her ne olursa olsun unutmaması gereken ve müziğin bir simge olarak kullanıldığı üç temel an bulunmaktadır. Bunların ilki gelin ve damadın gelişini temsil eden giriş müziğidir. Bu nokta da önemli olan oldukça iddialı, dikkat çeken, duygusal gücü yüksek bir müziğin seçilmesidir. Artık düğün başlıyor dedirten o an gelmiş demektir. İlk dans müziği ise tamamen sizin dansınızla alakalıdır. Nasıl bir dans yapılmak isteniyorsa ona uygun müzikler seçilmeli, bir süre sonra da davetliler dansları ile size eşlik edebilmelidir. Müzik seçiminde en zorlayıcı olan kısım ise pasta müziğidir. Genel olarak ritim yönü güçlü ve eğlenceli müziklerin seçildiği bu anda müzik sizi arka planda bırakmamalıdır. Davetliler düğün pastanız gibi tatlı bir ana şahit olduklarını hissetmelidir. Unutmayın, düğün müzikleri bu en güzel anları kalıcı kılan en önemli detaylardan biridir.

Düğün Müzikleri için Altınbaş’tan Öneriler

İki evet arasındaki mutluluğun en yakın şahidi Altınbaş, gelin ve damat adaylarının evlilik kararı verdiği büyülü andan itibaren tüm mutlu anlarını paylaşırken, düğün müzikleri için de çiftlere ilham veren bir liste ile karşınızda… Düğününüzü daha da unutulmaz kılacak düğün müzikleri listesimiz için tıklayın.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir