Evliliğe İlk Adım: Nişan

Söz telaşından sonra nikah telaşından önce, ara durakta yani nişandayız…Evliliğin ilk adımı olan nişan, yeni bir hayata adım atacak çiftler için düğün kadar heyecanlı geçiyor. Peki, nişan için hangi hazırlıklar yapılıyor? Hangi adetler yerine getiriliyor? Yapılan hazırlıklar, farklı yörelere ve geleneklere göre değişse de genel anlamda birbirleriyle benzerlik gösteriyor. Düğünün erkek, nişanın kız tarafına ait olması fikri hala bir gelenek olduğundan nişan organizasyonu da daha çok kız evinde bir telaş yaratıyor. İşte göz alıcı bir nişan töreni için takip etmeniz gereken adımlar…

Öncelikle Nişan Ortamına Karar Verin!

Günümüzde artık pek çok çift söz-nişan merasimini ev ortamında yapmayı tercih ediyor. Dolayısıyla bu ilk adımlarda herhangi bir nişan mekanına gerek kalmıyor. Hatta “evi nasıl süslerim veya renklendiririm” diye düşünmenize bile gerek yok. Çünkü söz ve nişan hazırlıkları için artık pek çok organizasyon şirketi faaliyet gösteriyor. Eğer nişanınız için böyle bir karar aldıysanız, anlaşma sağladığınız bir organizasyon şirketinden yararlanarak evinizi mükemmel bir nişan atmosferine dönüştürebilirsiniz. Sizin sadece misafirlerinize ikramlık aperatifler hazırlamanız ve nişan pastanızı beğenmeniz yeterli olacaktır.

Ancak nişan katılımcılarınız fazla olacak gibiyse küçük bir sosyal tesis kiralamanız daha uygun olabilir. Nişanınızı aile arasında değil de biraz daha büyük bir konseptte gerçekleştirmek istiyorsanız, bütçenize uygun düğün mekanlarını değerlendirebilirsiniz.

İhtişamlı Görünmek Önemli!

Nişan, kısaca çiftlerin evleneceklerini bir davet yoluyla davetlilere ilan etmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla çiftlerin düğün kadar nişanda da şık ve özgün olmaları gerekiyor. Gelin adayları, nişan için daha çok abiye seçimi yaparken, damat adayları da şık ve minimal bir takım elbise giymeyi tercih ediyor. Elbiselerin seçimi tamamıyla çiftlerin tarzına ve zevkine kalmış bir durum. Erkek elbise seçimi konusunda daha kolay ve hızlı karar verirken gelin adayı biraz daha zorlu anlar yaşayabiliyor. Yüzlerce renk elbise arasından en güzelini seçmek tabi ki kolay değil. Ancak bu konuda zaman kaybı yaşamamak için önceden zevkinize uygun elbiseyi kararlaştırmanızda fayda var.

Ürüne gitmek için tıklayın.

Küçük Detaylar Şıklığı Tamamlar!

Nişan elbisesi kadar saç, makyaj, takı ve çiçek seçimi de önemli ayrıntılar arasında yer alıyor… Saçınızı abiyenizin tasarımına ve mekanınızın konseptine uygun olarak seçmeniz, kusursuz bir görünüm sergilemenize yardımcı oluyor. Elbiseniz sade ise parıltılı mücevherler ile kombininizi tamamlayabilirsiniz. Örneğin: Nişan için su damlası bir pırlanta kolye, boynunuzda gayet naif ve şık bir duruş yaratacaktır. Altınbaş’ın birbirinden zarif ve şık nişan setleri ise en trend modeller arasından seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Aynı şekilde makyajınızı da mekanın ve elbisenin durumuna göre seçmelisiniz. Nişan çiçeğinizi ise abiye elbisenizin renklerine göre belirlemenizde fayda var. Uzun ve balık tip bir elbiseniz varsa güllerle zenginleştirilmiş şebboy demeti tercih edebilirsiniz. Unutmayın nişan, evliliğinizin ilk adımıdır. Dolayısıyla özel ve hatırlanası olması, yıllar sonra bile yüzünüzde bir tebessüm oluşturacaktır.

Ürüne gitmek için tıklayın.

Nişanlılığın Asıl Sembolü: Nişan Yüzükleri

Çiftlerin bir ömür boyu birlikteliğini ve bağlılığını simgeleyen en önemli aksesuarlardan birisi kuşkusuz nişan yüzükleri. Söz ile nişanı bir arada yapan çiftler, ilk yüzüklerini genellikle bu söz-nişan töreni esnasında takıyor. Ancak her iki kutlamayı ayrı gerçekleştirmek isteyenler, nişanda ekstra yüzük takma töreni yapmayabiliyor. Günümüzde nişan için pek çok yüzük modeli bulabilmek mümkün. Zevkinize göre ister taşlı isterseniz sadnise yüzük modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Asıl Adet: Nişan Bohçası

Nişan bohçası adeti, artık yavaş yavaş önemini yitirse de halen pek çok yörede uygulanıyor. Nişan hazırlıkları arasında yer alan bohçanın asıl yapılma amacı, ailelerin birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlamak. Gelin için hazırlanan bohça, daha çok nişan günü verilirken, damat adayı için hazırlanan bohça da uygun bir zaman aralığında erkek evine getirilerek veriliyor. Bohçaların içerisine ise daha çok kullanılabilecek kişisel eşyalar konuluyor. Örneğin: gelin bohçasında makyaj seti, bornoz, terlik ve çanta; damat bohçasında ise tıraş seti, havlu, gömlek, bornoz, kravat ve kemer gibi eşyalar tercih edilebiliyor.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir