Kız İsteme Töreni Ritüelleri

Yüzyıllardır süregelen bir merasim olan kız isteme; evlenme kararı almış olan çiftlerin aileler huzurunda kararlarını resmiyete dökmelerinin ilk adımı olarak bilinir. Damat adayının ve ailesinin, gelin adayının ailesinin evine gelerek gerçekleştirilen kız isteme merasimi evliliğe atılan ilk adımdır. Duygu yoğunluğunun ve heyecanın hat safhada olduğu bu merasimde yüzyıllardır devam eden bazı ritüellerin yerine getirilmesi gerekir. Peki bu ritüeller nelerdir? Gelin birlikte bakalım…

Hem ailelerin birbirleri ile tanışması ve kaynaşması hem de çiftlerin evlilik yolunda büyüklerin rızasını almaları için gerçekleştirilen kız isteme merasiminde aile büyükleri birbirlerini daha yakından tanımak için sohbet ortamı oluştururlar. Aileler evlatlarının bu önemli kararları, evliliğe adım atan çiftler ise aile huzuruna böylesine önemli bir kararla çıktıkları için oldukça heyecanlı olur. Kız isteme merasimi sürecinde ilk ritüel, damat adayının ailesinin gelin adayının ailesine hayırlı bir ziyarette bulunmak istemelerinin haberini vermesiyle başlar. Gelin adayının ailesi gelen teklife olumlu bir cevap verir ve iki aile içinde uygun olan en kısa zamanda kız isteme merasimi gerçekleştirilir. Damat adayı ve ailesi, kız istemeye; gelin için ve isteğe bağlı olarak aile bireyleri için hazırlanmış küçük hediyelerden oluşan bohçalar, kaliteli bir çiçek, çikolata aranjmanı ve kolonya ile gitmelidir. Misafirler oturduktan bir süre sonra kolonya ve çikolatalar evde bulunan herkese ikram edilir. İkram sırası ise yaş olarak büyükten küçüğe doğru ilerlemelidir.

Kız İsteme Merasiminde Neler Yapılır?

Kız isteme merasiminde çikolata ve kolonya ikramından sonra aileler birbirleriyle konuşmaya başlarlar. Kısa bir sohbet sonrasında gelin adayı kahve yapmak için içeriye geçer. Mutfağa geçmeden önce misafirlere kahveleri nasıl alacağı sorulur. Mutfakta genellikle gelinin yakın arkadaşları ve akrabaları kahve yapımına yardımcı olurlar. Gelin adayı şık bir tepsi üzerinde yer alan Türk kahveleri ile birlikte misafirlerin bulunduğu alana geçerek aile büyüklerinden başlayarak kahveleri dağıtır. Damat kahvesi en son gelir ve kahvenin içerisine bir miktar tuz koyulur. Damat kahvesini bitirdikten sonra, damadın babası ya da kızı isteyecek olan kişi, gelinin babasından ya da istenecek olan kişiden “Allah’ın emri, Peygamberin kavli ile kızımızı oğlumuza istiyoruz” diyerek kızı ister. Kız tarafının da onayı ile birlikte kız isteme ritüelinin en önemli kısmı tamamlanmış olur. Sonrasında yüzüklerin takılma aşamasına geçilir. Çiftlerin yüzükleri, yüzükleri takacak kişi tarafından bir kaç güzel konuşma eşliğinde takılır. Yüzük takma aşamasından sonra büyüklerin elleri öpülür ve ikram safhasına geçilir.

Kız İsteme Merasimine Kimler Katılır?

Kız isteme merasiminde öncelikli olarak her iki tarafında çekirdek ailesi ve aile büyükleri katılır. Organizasyonun büyüklüğüne ve kız isteme merasiminin yapılacağı evin genişliğine göre de çiftlerin yakın arkadaşları, kuzenleri gibi yakın çevreleri merasime davet edilir. Böylesine özel bir günde her iki aile de yanlarında kıymet verdikleri ve mutluluklarını paylaşmak istedikleri kişileri merasime davet edebilirler.

Kız İsteme Merasiminde Neler İkram Edilir?

Yüzükler takıldıktan sonra, gelin adayı evinin hazırladığı ikramlıklar, misafirlere ikram edilir. Çiftlerin yüzüklerini taktıktan sonra kutlama amaçlı kestikleri yaş pastanın yanı sıra, tuzlu kurabiyeler, tatlı kurabiyeler, hafif bir meze tarzı salata, börek, sarma, baklava gibi kişilerin tercihine kalmış ikramlıklar misafirlere sunulur. İkram menüsü gelin evinin tercihi doğrultusunda yaptıkları hazırlıklar ile şekillenir.

Kız İsteme Merasiminde Nasıl Kıyafetler Giyilir?

Bu özel gecede genellikle damat adayları şık bir takım elbise, gelin adayları ise şık ve sade bir elbise giyer. Elbette seçimler kişilerin zevkine kalmıştır. İsteme merasimine katılacak olan kişiler ise abartılı olmayan, şık ve özenli kıyafetler ile geceye katılım gösterirler. İsteme törenleri evde gerçekleştiği için konforlu ve sade kıyafetler seçmek hem gelin ve damat adayları hem ev sahipleri hem de davetliler için en doğrusu olacaktır.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir