Evlilik Kararı Almadan Önce Cevaplamanız Gereken 5 Soru

Mutlu bir ilişkiyi evlilikle taçlandırmak elbette herkesin hayali. Ancak söz konusu evlilik olduğunda romantik ilişkinizin içine ailelerin ve belli sorumlulukların da gireceğini öngörmek gerekiyor. Dolayısıyla evlilik kararı romantik olduğu kadar rasyonel de olmalı. Uzun ve sağlıklı bir evlilik hayatı için ilişkinizi evliliğe taşımadan önce kendinize sormanız gereken beş önemli soruyu sıraladık…

Onu neden seviyorum, O beni neden seviyor?

Bu soruya otomatik olarak bir yanıt vermeniz hatta bu soruyu saçma bulmanız olasılık dahilinde. Ancak üzerine biraz düşündüğünüzde bu sorunun hiç de kolay bir soru olmadığını göreceksiniz. Her ilişkinin dinamikleri farklıdır. Bu nedenle bu soruya verilebilecek cevaplar farklılık gösterse de, evlilik kararı alacak her birey mutlaka karşı tarafa olan sevgisinin altında yatan dinamikleri iyi çözümleyebilmeli ve geleceği öngörebilmelidir.

Hayatımın kalanını bu insanla geçirebilir miyim? O, bunu yapabilecek mi?

Bir evliliği sürdürmek için ön koşul sevgi olsa da tek koşul kesinlikle sevgi değildir. Evlilik uzun bir yolculuktur ve yol arkadaşlığı söz konusu olduğunda ortak hayaller, ortak hedefler, hayattan ortak beklentiler ve belli bir rotaya sahip olmak önem taşır. Bunu dürüstçe değerlendirmek ve konuşabilmek de oldukça önemlidir.

Zor zamanlarımızda birbirimizin yanında olabilecek miyiz?

Hayat inişli çıkışlı bir yolculuk ve içinde mutlu zamanlar kadar zor zamanlar da barındırıyor. Sevdiğiniz kişiyle evlenmek istediğinizde hem mutlu hem de mutsuz zamanlarda yan yana durup duramayacağınızı sorgulamalısınız. Aynı zamanda evlilikle birlikte iki kişinin mutluluk ve mutsuzlukları aynı hane içinde yaşanacağı için etkisini de ikiye katlanacak ve paylaşılacaktır. Bu nedenle sağlıklı bir evlilik yaşamak istiyorsanız, karşı tarafın mutlu olması için çaba harcamanız gerektiğinin farkında olmalısınız. 

İyi bir ebeveyn olabilecek miyiz?

Evliliğe karar verirken çiftlerden iki tarafın da çocuk sahibi olup olmak istemediğini bilmek ve açıkça konuşmak gerekir. İki taraf da çocuk sahibi olmak istiyorsa bunu yapabilecek olgunluğa sahip olup olmadığını da değerlendirmek önemlidir. Anne ve babalık büyük bir sorumluluktur ve iki tarafın da bu bilince sahip olması önem taşır.

Birlikte ama özgür kalabilecek miyiz?

Evlilik kararı almış olmanız bundan sonrası için bambaşka biri olmanız ve kendinizden vazgeçmeniz anlamına gelmiyor. Kişisel olarak beslediğiniz hayallerimiz ve hedeflerimiz, tek başımıza başarmak istediklerimiz evlendiğimizde yok olup gitmeyecek. Evlilik kararının da bu kişisel hedeflerinizden ya da hayallerinizden yalnızca biri olduğunun farkında olmak çok önemli. Ve evlendikten sonra bu özgürlüğün devam edeceğini bilmek de…

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir