Evlilik Kararınızı Ailelerinizle Paylaşırken Bunlara Dikkat Edin!

Evlilik öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri, evlilik kararının aile ile paylaşılması ve bu önemli kararla ilgili onların da fikirlerinin alınmasıdır. Bu durum, en az evlilik kararı almak ve sonraki süreçte yaşanacakları planlamak kadar stresli ve bir o kadar da plan, program ve strateji gerektiren bir süreçtir.

Zamanlama

Zamanlama her şeydir ve bu durum, anne ve babanıza sevdiğiniz insanla evlenme kararı aldığınızı söylerken de geçerlidir. Sevgilinizle ilgili tüm detayları ve evlilik kararını sürpriz bir şekilde bir anda anlatmak, aile içi planları bozabildiği gibi strese ve kaygıya da neden olabilir. Bu yüzden, sürpriz yapmak yerine bir süre beklemek daha faydalı olabilir. Örneğin; bir akşam yemeği sırasında çocukluk anılarınız, hayalleriniz, hedefleriniz ve gelecekte evlenmeyi düşündüğünüz kişiyle ilgili tüm düşüncelerinizi ailenizle paylaşabilirsiniz.

Mekan Seçimi

Böylesine önemli ve güzel bir haberi verdiğiniz mekân da bir o kadar önemlidir. Bunu sakın telefonda yapmayın! Bu konuşmayı dışarıda yapmayı planlıyorsanız ve söylediklerinizin yüksek sesle veya müzikle boğulmasını istemiyorsanız sessiz sakin bir restoran seçmeniz daha iyi olur. Ancak bunun için tonlarca para harcamaya da gerek yok. Büyük haberleri özgürce paylaşabilmek için en ideal ve huzurlu yer, kendi evinizdir.

Ailenin Görüşlerine Önem Vermek

Ailenizin, sevdiğiniz adam hakkında söyledikleri şeyler belki hoşunuza gitmeyebilir, ancak yine de onları dinleyin ve öfkeli bir tutum takınmaktan kaçının. Ebeveynlerinizi dinlemek, söyledikleri her şeyi kabul ettiğiniz anlamına gelmez. Onların endişe ve tavsiyelerinin, sizi koruma içgüdüsünden ileri geldiğini unutmayın ve onları eleştirmeyin. Anne ve babanızı küçümsemek, davranışlarınızı onlarınkilerle karşılaştırmak, onların fikirlerini değiştirmeyecektir. Bu yüzden evlilik kararınız hakkında ne düşündüklerini açıklayana kadar sessiz olun.

Kararınızı ailenize açıklarken, soracakları her soruya dürüstçe ve saygılı bir şekilde cevap vermeye hazırlanın. Sakin kalın ve kendinizden emin olun. Bu sorular, evliliği nasıl finanse edeceğiniz, nerede yaşayacağınız veya geleceğiniz gibi genel konulara dair olabilir. Sizin ve beraber olduğunuz kişinin evlilik hakkında kendinizi eğitmek için gerekli tüm adımları attığınızı ve bilinçli bir şekilde ilerlediğinizi ailenize net bir şekilde açıklayın. Onların ilişkinize müdahale etmeyerek, verdiğiniz bu olgun karara saygı duymalarını istediğinizi bilmelerini sağlayın. Yapılan çalışmalara göre, ailelerin onaylamadığı evliliklerde, eşler arasında da daha fazla anlaşmazlık ve çatışma yaşandığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle dengeyi iyi ayarlamak her zaman önemlidir.

Evlilik Öncesi Tanışma

Beraber olduğunuz kişi ile ailenizin bir araya gelmeleri için fırsatlar yaratın. Bu, iki tarafın da birbirini daha iyi tanımalarını sağlayacaktır. Bunun için en uygun seçenek, yine bir akşam yemeği olabilir. Samimi bir akşam yemeği, aradaki resmiyetin biraz olsun azalmasına ve hem sevdiğiniz kişinin kendi hayatını anlatmasına hem de sizin aile yaşantınızı öğrenmesine yardımcı olur. Böylece iki taraf, birbirini tanıma imkanı bulur ve evlilik öncesi hazırlıklar da daha kolay ve sağlıklı bir iletişim içerisinde ilerlemiş olur.

Ancak elbette, evlenmeden önce kendinize sormak isteyebileceğiniz bazı sorular da var. Gerçekten aşık olup olmadığınız, neden evlenmek istediğiniz ve geçiminizi nasıl finanse etmeyi planladığınız gibi. Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer konu da müstakbel eşinizin ailesi ile sizin ailenizin nasıl anlaşacağıdır. Bu durumda da yine yapılması gereken, iki tarafın da düşüncelerine önem vermek, saygının ve sevginin sürdürülmesini sağlamak olacaktır.

Sonuçta evlenmeniz, artık ailenizle konuşmayacağınız veya görüşmeyeceğiniz anlamına gelmez, siz hep onların çocuğu olacaksınız. Ama hayatın dinamiğine de uyum sağlamalı ve kendi yaşantınıza yön vermelisiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir