Nişan Yüzüklerinin Tarihteki Yolculuğu

Çiftlerin bir ömrü birlikte geçirmeye karar verdikleri o özel an, bundan sonra yaşayacakları en büyülü dönemin başlangıcı adeta… Birini birlikte yaşlanacak kadar sevdiğinin farkına varmanın ve bunu herkesle paylaşmanın yolu olan evliliğe açılan kapı, yani evlilik teklifi hafızalara kazınan en önemli anlardan… Elbette nişan yüzükleri de…

Nişan Yüzüğünün Tarihi Nereye Dek Uzanıyor?

Nişan yüzüklerinin ortaya çıkışı ile ilgili farklı varsayımlar olsa da nişan yüzüklerinin ilk örneklerine antik Mısır’da rastlanıyor. Dairesel yapısı ile sonsuzluğu simgeleyen yüzükler, evlilik hediyesi olarak tercih ediliyor. Yüzük, sol elin dördüncü parmağına takılıyor. Günümüzde de devam eden bu geleneğin sebebi ise bu parmaktaki bir damarın direkt kalbe ulaştığı inancı!

Antik Mısır’dan yüzlerce yıl sonra bugün nişan yüzüğü geleneğini pekiştiren isim; Arşidük Maximillian ortaya çıkıyor. Arşidük, farklı kültürlere ulaşacağını asla tahmin edemeyeceği bir tercihte bulunuyor. 1477 yılında nişanlısı Burgonya Düşesi Mary’e aşkını pırlanta bir yüzük ile ifade etme yolunu seçiyor. Arşidük’ün nişanlısı için seçtiği altın yüzüğü isminin baş harfi olan M harfini oluşturan pırlantalar süslüyor.

Pırlantanın Gücü Adına!

Bir pırlanta kendisinden başka hiçbir şey ile kesilemiyor. Yok edilemiyor. Bu nedenle pırlantalar birçok kültürde sonsuzluğu ve dayanıklılığı temsil ediyor. Arşidük’ün sonsuz aşkını göstermek için seçtiği bu masallara yakışır davranış çok kısa bir sürede Avrupa’daki aristokratlar arasında karşılık buluyor. Kadınlar evlenecekleri erkeklerden aralarındaki ilişkinin gücüne ve ömrüne eş değer bir hediye beklemeye başlıyor. Böylece pırlanta yüzük evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi oluyor.

1930lu yıllara gelindiğinde tek taş pırlanta yüzüğü sonsuz aşkın simgesi olarak kabul edilerek hemen her kültürde karşılık buluyor.  John F. Kennedy’nin, Jacqueline Kennedy’e evlilik teklifinde hediye ettiği zümrüt ve pırlantalı yüzüğü ikonik nişan yüzükleri arasında gösteriliyor. Bugün Kate Middleton’ın parmağını süsleyen nişan yüzüğü ise trajik bir sonla dünyaya veda eden Prenses Diana’nın yüzüğünden başkası değil! Nesilden nesle yadigar olacak bu efsane nişan yüzüğünün ortasındaki mavi safir taşının çevresini pırlantalar süslüyor. Zarafetin sembolü Grace Kelly’nin etkileyici tek taşı, Elizabeth Taylor’un şaşalı pırlantalı yüzüğü, görenleri büyüleyen ve hala unutulmayan nişan yüzükleri arasında yer alıyor.

Angelina Jolie, Jennifer Aniston ve Beyonce gibi popüler isimlerin nişan yüzüklerinin insanlar üzerinde yarattığı etkilere bakılırsa pırlanta nişan yüzükleri popülerliklerini asla kaybetmiyor. Pırlanta nişan yüzükleri tıpkı tarih sahnesine çıktıkları 15. yüzyılda olduğu gibi hem kalpleri çalmaya hem de iki kalbi birbirine bağlamaya devam ediyor!

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir