Sevgililer Günü’nde Evlenme Teklif Etmek İsteyenlere Özel Tektaş Önerileri

Sevgililer Günü’nde sevdiğiniz kadına unutulmaz bir hediye vermek ve onunla hayatınızı birleştirme isteğinizi söyleme planı yapıyorsanız doğru yerdesiniz. Siz bu özel günde ne giyeceğinizi, hangi cümleleri kuracağınızı düşünedurun, biz sezonun en gözde tektaş pırlanta önerilerini oluşturduk bile!

Neden Pırlanta Tektaş?

Doğada bilinen en eski ve değerli taş elmastır. Dayanıklı olması ve ışığı çok iyi kırmasından dolayı elmas ziynet eşyalarının yapımında kullanılır. Elmasın işlenmiş hali olan ve bir kesim adı olan pırlanta, elmasın 57 fasetli kesilmiş haline denir. Pırlanta geçmişten beri yüzüklerde de kullanılan özel bir taştır.

Bir erkek evlenme teklifine aldığı ”evet” cevabını taçlandırmak adına sevdiği kadına bir nişan yüzüğü takdim eder. Romalılardan kaldığı tahmin edilen bu gelenekte amaç eşlerin birbirine olan bağlılığını eşsiz bir hediyeyle tamamlamaktır. Pırlanta, güzellik, sonsuz aşk, sarsılmaz sevgi bağları gibi daha birçok özel anlama gelir. Bu anlamlar sayesinde pırlanta yüzük evlenme tekliflerinde kullanılmaya başlanmıştır. Sonsuza kadar dayanabilen pırlanta, yüzüğü sunan ve alan arasındaki aşkın da sonsuza kadar devam edeceğini temsil eder. Tarihte bilinen ilk örneği 1477 yılında Avusturya Arşidük Maximillian’in nişanlısına gönderdiği rekor büyüklüğe sahip olan pırlanta yüzüktür. Eskiden bir kraliyet geleneği olan pırlanta yüzük zamanla tüm dünyada kullanılmaya başlandı. 1930’larda popüler olan pırlanta nişan yüzükleri, 1945 yılına gelindiğinde yeni gelin adaylarının %80’ine hediye edildi.

Her Biri Eşsiz Ve Tek

Her kadının en az bir kere hayal etmiş olduğu evlilik teklifinin son zamanlarındaki gözdesi ise; tektaş yüzükler. Pırlanta yüzüklerin tektaş modellerinde tek bir taş bulunur ve bu taşın bir benzeri yoktur. Bu eşsiz ve tek olma özelliğiyle tektaş yüzükler eşi benzeri görülmemiş bir aşkı temsil ettiğini gösterir. Tektaş yüzüklerde kullanılan taşın her toplumda özel bir anlamı vardır. Romalılar yıldızlardan kopan parçalar, Yunanlılar tanrıların gözyaşları, Hintliler şan ve doğaüstü güç simgesi olarak tanımlar. Hangi anlamda kabul edilirse edilsin tektaş yüzük her toplumda aşkın simgesi olarak bilinir.

Ürüne gitmek için tıklayın.

Tektaş yüzükler kullanım olarak genelde sol ele takılır. Bunun sebebi ise; Antik Çağda Mısırlıların bir inanışı olan sol elin işaret parmağından geçen damarın kalbi beslediği ve sevgilileri birbirine bağladığı inancıdır. Peki; mükemmel bir tektaş pırlanta seçimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Pırlanta Alırken Bunlara Dikkat

Pırlanta alınırken dikkat edilmesi gereken 4 temel unsur vardır: renk, karat, kesim, berraklık. Bu unsurlar aynı zamanda tektaş fiyatlarını da belirler. Berraklık pırlantanın içerisinde yer alan kusurların miktarını ifade eden ölçüdür. Ancak; tektaşın içinde bulunan bu kusurlar çıplak gözle görülemeyecek kadar doğaldır. Berraklık pırlantanın içerisindeki bu lekelerle doğru orantılıdır. İz ve leke sayısı, lekelerin doğası, pozisyonu, görünüşü berraklık derecesini belirleyen faktörlerdir. FL,FI pırlanta da fiyatı en yüksek berraklık sınıfıdır. Pırlantada hiçbir leke bulunmadığı anlamına gelir. VVS1, VVS2 ölçüsü ise; FL, IF’den ayırt edilmesi en zor olandır. VS1, VS2 sınıfının lekeleri ise; yalnızca büyüteçle fark edilebilir. Eğer, uygun fiyatlı bir tektaş arıyorsanız SI1,SI2 sizin için en uygun sınıf. Çıplak gözle göremeyeceğiniz kadar küçük lekeleri olan bu sınıf piyasada en çok satılan berraklık derecesidir.

Ürüne gitmek için tıklayın.

Farklı Kesim Pırlantalar İle Şıklığınızı Bütünleyin

Bir diğer unsur olan kesim estetik açısından önemlidir. Çünkü, kesimlerin farklılığı beraberinde farklı yansımaları ve ışıltıları getirir. Her kadının tarzının farklı olduğu düşünülürse buna uygun olarak tektaş modelleri de değişik tarzlarda yapılmaktadır. Bu modellerden en yaygını olan yuvarlak kesim, birçok kıyafetle ve aksesuarla rahatlıkla kombinlenebilir. Piyasada en çok tercih edilen kesim olan yuvarlak kesimin ışıltı verimi oldukça yüksektir. Klasik kesimlerin yanı sıra fantezi kesimlerde son zamanların tercih edilen tektaş modellerinden. Fantezi kesimin bir örneği olan zümrüt kesimi daha az ışıltı sevenlerin tercih ettiği, kare ve dikdörtgen seçeneği olan bir modeldir. Tektaş yüzüğünüz özel günlerde şıklığınızın bir tamamlayıcısı olsun istiyorsanız, markiz kesim sizin için biçilmiş kaftan. Bu kesim hem pırlantanızın daha büyük görünmesini sağlar hem parmaklarınızın uzun ve ince görünmesini. Damla kesim ise; farklılık sevenlerin tercih ettiği ihtişamlı bir tektaş modelidir. Tektaş yüzüğü modern tarzda kullanmak isteyenlerin gözdesi ise; prenses kesimdir. Sıklıkla tercih edilen bu kesim yoğun bir ışıltıya sahiptir.

Karat Meselesi

Tektaş fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise; karattır. Birçok insan karatın bir büyüklük ölçüsü olduğunu düşünse de, aslında karat bir ağırlık ölçüsüdür. Karat tercihi ile yüzük fiyatının doğru orantılı olduğu düşünüldüğünde daha gösterişli ve karat değeri yüksek bir pırlantaya sahip olmak için berraklık unsurunu ikinci plana atmakta fayda var.

Ürüne gitmek için tıklayın.

Pırlantaların hepsi aslında beyaz olarak bilinse de pembe, mavi, sarı ve kırmızı renklerde de olabilir. Renk skalası D harfinden başlar Z harfine kadar uzanır. D harfi beyaz pırlantayı temsil eder. Tektaşta renkli sevenler zümrüt, yakut, safir gibi farklı renklere sahip özel taşları da tercih edebilirler. Kısacası özel günlerinizi ölümsüzleştirecek pek çok tarzı bulunan tektaşın her bütçeye uygun bir modeli bulunmaktadır.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir