8 Maddede Mezoterapinin Faydaları

8 Maddede Mezoterapinin Faydaları

Günümüzde yüz, cilt ve saç sağlığı hem kadınlar hem de erkekler için oldukça gündemde olan bir konu. Kozmetik sektörüne karşı duyulan ilginin giderek artması, bu alandaki uygulamalar ve tedavileri son hızla çeşitlendirmeye devam ediyor diyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Merve Genç, bu alanda öne çıkan mezoterapi uygulamasının 8 faydasına değiniyor.

Kozmetik dermatolojideki gelişmelerden biri de mezoterapi yöntemi. Mezoterapi, tedaviden daha yüksek verim almak için ilaç veya benzeri formülasyonların ince iğneler yardımıyla direkt sorunlu bölgeye veya normalden daha yakınına ulaştıran ve cerrahi olmayan bir uygulamadır. Cilt problemlerinin giderilmesi, cildi gençleştirme, selülit tedavisi, saç dökülmesi veya vücut şekillendirme gibi farklı alanlarda bu yöntemden faydalanılır. Örneğin deri altına enjekte edilen vitamin veya bitki özleri gibi maddelerle cilt hücreleri uyarılır, daha sağlıklı ve canlı bir görünüm çok hızlı bir şekilde elde edilebilir.

Mezoterapi ilk olarak damar sorunlarının tedavisi için kullanılmaya başlandı, ancak zamanla kozmetik amaçlarla tercihi daha çok yaygınlaştı. Mezoterapinin hızlı etki gösteren bir işlem olması ve bilinirliğinin artmasıyla birlikte bu işlem pek çok kurum ve kuruluş tarafından uygulanıyor. Ancak uygun olmayan ortamlarda veya uzman olmayan kişiler tarafından yapılan uygulamalar; bulantı, kusma, ağrı, ödem ve kaşıntı gibi yan etkilere yol açabilir. Hatta enfeksiyon, hiperpigmentasyon veya deri altı nodülleri gibi çok ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu yüzden mezoterapinin güvenilir ve alanında uzman kurumlarda yaptırılması gerekir.

Mezoterapinin kullanıldığı alanlar 8 maddede faydaları

1-Daha genç bir görünüm isteyenler için:

Yaşlanma etkilerini azaltır. Yüz, göğüs ve boyun bölgesine uygulandığında kolajen ve elastin liflerinin üretimini uyararak kırışıklıkları azaltır ve daha genç bir görünüm sağlar. Bağ dokularını uyarır ve daha gergin bir cilt elde edilir.

2-Akne problemi olanlar için:

Akneleri ve akne izlerini iyileştirir. 

3-Fazla kilosu ve selüliti olanlar için:

Yüz, kalça, bacak gibi bölgelerde yağ dokularının cerrahi müdahale olmadan parçalanarak vücuttan atılmasını sağlar. Cildi sıkılaştırır, vücudu şekillendirir.

4-Saçı dökülenler için:

Vitamin enjeksiyonları ile saç dökülmesinin önüne geçer.

5-Cilt lekesi ve ton farklılığı şikayetleri olanlar için:

Cilt lekelerini azaltır, daha aydınlık bir cilt sağlar. Enjekte edilen A ve C vitamini, Hyaluronik asit gibi reaktifler sayesinde hiperpigmentasyonu azaltır ve renk tonunu eşitler.

6-Çok terleyenler için:

Fazla çalışan kasları gevşetebilme özelliğiyle aşırı terleme probleminin giderilmesine yardımcı olur.

7-Kas ağrıları yaşayanlar için:

Spor yaralanmaları, fibromiyalji veya gut gibi şikayetleri olan hastalarda kasları gevşeterek ağrıyı hafifletir.

8-Kuru ciltliler için: 

Cildi nemlendirir, daha parlak bir görünüm sağlar.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.