Uzmanlardan Yılbaşına Özel Beslenme Önerileri

Yeni yıla sayılı günler kala yılbaşı gecesi için hazırlıklarına başlandı bile. Yılbaşında çeşit çeşit yiyeceklerin olduğu zengin sofraların hazırlanacağını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Renan Güneş yılbaşı akşamı beslenme hatalarına dikkat çekerek önerilerde bulundu. 

“Yılbaşı sofrasında her ne kadar dikkat etmeye çalışsak da bazen ipin ucu kaçabiliyor” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Renan Güneş, yılbaşı sofrasında bir akşam kaçamak yapmanın, sağlıklı beslenme adına her şeyi bitirmek anlamına gelmediğini söyledi. “Ama kronik bir hastalığınız varsa, kaçamak yapmak sağlığınızı riske atabilir. Dolayısıyla diyabeti olanlar, tansiyon problemi yaşayanlar, kalp ve böbrek hastalıkları olanlar veya hastalıklarına bağlı sürekli ilaç kullanma gibi özel beslenme gerektiren durumlar söz konusuysa dikkatli olunması gerekir” açıklamasında bulunan Renan Güneş “Böyle durumlarda 1 günlük beslenme yanlışı bile önemli sorunlar yaşamanıza neden olabilir” dedi.

Yılbaşı gecesinde dikkat edilmesi gereken noktaları belirten Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Renan Güneş, şu tavsiyeleri verdi;

-Yemeğe çok aç oturmamaya çalışın.

-Kendinizi iyi hissettirecek yemek seçimleri yapın.

-Gün boyunca ara öğünler yapmaya çalışın.

-Yemek öncesi zeytinyağlı ve salata gibi hafif başlangıçlar ile yemeğe başlayın.

-Yılbaşı gecesi için et olarak hindi iyi bir tercih olacaktır ama onun yerine tavuk veya balık gibi beyaz etleri de tercih edebilirsiniz.

-Karbonhidrat olarak pilav veya çorba veya ekmekten birini tercih edebilirsiniz.

-Tatlı olarak da çok yağlı kızarmış şeker oranı ve kalorisi yüksek tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlıları tercih edebilirsiniz.

-Yılbaşının vazgeçilmezi kuruyemişleri tüketirken dikkatli olmakta fayda var. Hem kalorisi yüksek hem de kavrulmuş olanların tuz içeriği fazla olduğundan çiğ olanları tercih edilmeli ve küçük bir kaseden fazlası tüketilmemelidir.

-Yemek sonrası gece devam edeceğinden daha fazla kalori almamak için taze sebze ve meyveleri atıştırabilirsiniz.

-Su tüketiminizi artırmaya çalışın.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir