Yeni yıla Yeni Koku: Doğru Parfüm Seçimi Nasıl Yapılır?

Söz konusu parfüm olduğunda sınırsız seçenek içinden kendiniz için en uygununu bulmak oldukça zordur. Başkasında beğendiğiniz yada bir kozmetik markette kokladığınız kokunun sizin için uygun olup olmadığını bilemezsiniz. Çünkü her tenin kokuyu farklı bir yansıtma biçimi vardır. Kendiniz için en uygun parfümü bulduktan sonra ise o kokudan vazgeçemezsiniz, adeta stilinizin bir imzası olur o koku. İşte kendiniz ve sevdikleriniz için en uygun parfümü bulmanıza yardımcı olacak dört öneri…

Öncelikle Kokuların Kalıcılığını Tanıyın

“Bu parfümün kokusunu çok seviyorum ancak kalıcılığından memnun değilim” cümlesi hemen herkes tarafından kurulmuştur. Bir parfümün kalıcılığı aslında kokusunun içeriğinden oldukça bağımsızdır. İşe parfüm şişelerindeki kodları doğru okuyarak başlamak gerekir. ‘Eau de Fraiche’ esans yüzdesi en düşük formüldür. ‘Eau De Cologne’ ve ‘Eau de Toilette’ ise orta seviyede bir kalıcılığı ifade eder. En kalıcı ve yoğun kokular ise ‘Eau de Parfume’ ve ‘Eau de Perfume’ olarak kodlanır.

Başkasında Beğendiğiniz Parfüm Size Uygun Olmayabilir

Bir başkasının kokusunu çok beğenmiş ve markasını sormuş olabilirsiniz ancak o parfümü kendi teninizde denemeden kesinlikle almamalısınız. Çünkü aynı parfüm farklı tenlerde ve iklimlerde farklı kokular verir. Dolayısıyla ten rengi ve sıcaklığınıza uygun parfümü bulmak için başkasının referansı doğru bir yönlendirme olmayacaktır.

Mutlaka Teninizde Bekletin

Yukarıda anlattığımız üzere beğendiğiniz bir parfümü satın almadan önce kendi teninizde denemek en doğrusudur. Parfümü denedikten sonra bir gün verin kendinize ve gün içinde zaman zaman parfüm sıktığınız noktayı koklayın. Parfümün kalıcılığını ve kokusunu kendi teninizde test etmenin en doğru yolu biraz zaman tanımaktır.

Seçenekleri Azaltın

Her ne kadar kahve kokusunun önce kokladığınız kokuyu burnunuzdan sildiği söylense de bu doğru değildir. Parfüm seçimini sabah saatlerinde henüz çok fazla koku almamış bir burunla denemeniz en doğrusudur. Aynı zamanda meyve, çiçek, vanilya, şeker gibi kokulardan hangilerine yakın olduğunuzu parfüm seçmeden önce belirleyip seçenekleri azaltmanız da faydalı olacaktır. Böylece beş – altı adet parfüm denedikten sonra kendiniz için en doğru seçimi yapmanız mümkün olacaktır.

Total
0
Shares
Facebook 0
Tweet 0
Pin 0
Reddit 0
Mail 0
WhatsApp 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.