Evde Spor Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Evde geçen sürelerin artması, home office çalışma düzeninin deneyimlenmesi ve online eğitimlerdeki artış elbette sporla ilişkimizi de değiştirdi. Evde spor yapmak hem beden hem de zihin sağlığı için oldukça önemli. Pek çok mobil uygulama ve video kanalında farklı seviyelere göre farklı egzersiz önerileri bulmak da mümkün. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı şeyler olduğunu unutmayın, spor ciddi bir iştir ve bilinçsizce yapıldığında sakatlıklara sebep olabilir. Evde spor yapmaya başlayanlar için uzman önerilerini sizin için derledik.

Isınmadan Başlamayın

Daha önce evde ya da spor salonunda spor yapanlar bunu gayet iyi bilir; ısınma sporda hayati önem taşır. Isınma hareketleri ile vücudunuzu on dakika kadar ısıtırsanız hem sakatlanma riskinin önüne geçer hem de performansınızı artırırsınız. Isınma egzersizleri ile ilgili pek çok video bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Hedefiniz Hızlı Kilo Vermek Olmasın

Evde spora başlarken hedefiniz kilo vermek olmamalı. Asıl amaç sağlıklı, dirençli, güçlü ve daha esnek bir beden olmalı her zaman. Ancak elbette fazla kilolarınızdan kurtulmak da bu çalışmaların bonusu kabul edilmeli. Egzersiz yapmaya başlarken amacınız hızlı kilo vermek değil, kas inşa etmek ve şekillenmek olursa motivasyonunuzu hiç kaybetmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Kalbinizi Riske Atmayın

Spor konusunda yeniyseniz ve evde egzersiz sizin için alışılmadık bir deneyimse daha da dikkatli olmalısınız. Sporu yemekten en az iki saat önce ya da sonra yapmalısınız, aksi takdirde bir kalp krizi riski ile karşılaşmanız maalesef mümkün.

Su Kaybına Dikkat

Günde iki litre su içmenin önemi hemen her konuda karşımıza çıkıyor. Spor da su ihtiyacını artıran bir etken. Spor sırasında ter ile kaybettiğiniz suyu geri kazanmak için yanınızda bir şişe su bulundurun ve en az 750 ml su tüketmeye dikkat edin.

Karbonhidratları İhmal Etmeyin

Spor yapıyorsanız karbonhidrattan uzak durmalı ve protein tüketmelisiniz gibi açıklamalara kulak asmayın. Karbonhidrata tam da spor yaptığınız dönemlerde ihtiyacınız olacak ancak bu elbette tabak tabak makarna yemeniz anlamına gelmiyor. Kaslarınızı beslemek için spordan sonraki iki saat içinde bir muz ya da birkaç sağlıklı bisküvi ile karbonhidrat ihtiyacınızı tamamlayabilirsiniz.

Sakatlıklardan Kaçının

Belki de en önemli madde bu. Bilinçsiz, yaşınıza uygun olmayan egzersizleri yaparsanız, vücudunuzu alışık olduğu egzersiz düzeyinin çok ötesinde zorlarsanız, hareketlerinizi yaparken dikkat etmezseniz bir sakatlık yaşamanız kaçınılmaz olur. Sakatlıklardan kaçınmak adına online derslere katılmanız, duruşunuza dikkat etmeniz ve vücudunuzu acı çekecek şekilde zorlamamanız önem taşıyor!

Total
0
Shares
Facebook 0
Tweet 0
Pin 0
Reddit 0
Mail 0
WhatsApp 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.