Evden Çalışanlar İçin Basit Esneme Egzersizi Önerileri

Covid 19 pandemisi ile birlikte pek çok kişi evden çalışma düzenine geçiş yaptı. Evde geçen saatlerin artması, bilgisayar başında çalışmanın ve hareket olanaklarının sınırlanması çeşitli vücut ağrılarına neden olabiliyor. Bunun için vücudu esneten hareketler yapmak büyük önem taşıyor. İşte evden çalışanlar için basit esneme hareketi önerileri. Bu esneme hareketlerini her gün özellikle de sabah saatlerinde yapmaya özen göstermelisiniz!

Isınarak Başlayın

En basit egzersizlere bile başlarken ısınmak çok önemlidir ve olası sakatlık risklerinin önüne geçer. Bu nedenle esneme hareketlerine başlamadan önce evin içerisinde kısa bir yürüyüş yapmak yeterli olacaktır.

Boyun Bölgesi Hareketleri

Boyun bölgesi hem bilgisayar hem de telefon kullanımı nedeniyle en çok zorlanan bölgelerimizden biri. Bu nedenle esnemeye bu bölge ile başlıyoruz. Başınızı sırasıyla önce sağa, sonra da sola doğu çevirin ve her seferinde merkeze dönerek ileri doğru bakın. Bu hareketler sırasında başınızın ve boynunuzun dik olması önemlidir.

Omuz Bölgesi Hareketleri

Şimdi de sıra omuz bölgesinde. Boyun hareketinden sonra yerinizden kalkmadan omuz bölgesini esnetmeye başlıyoruz. Esneteceğiniz taraftaki kolunuzu tam zıt yönde yani diğer göğsünüze doğru yaklaştırın ve bu sırada diğer kolunuz ile destek olun. Ardından bu hareketi diğer kolunuzla da yapın. Bu hareketi birkaç kez tekrar edin.

Sırt Bölgesi Hareketleri

Omuz bölgesinden sonra sıra sırt bölgesine geliyor. Şimdi oturduğunuz yerde kollarınızı ileriye doğru uzatın. Avuç içiniz ileriye bakacak şekilde ellerinizi ve parmaklarınızı birbirlerine kenetleyin. Kollarınızı ileri doğru olabildiğince uzatırken bir yandan da sırtınızı olabildiğince geriye doğru çekmeye çalışın. Bu hareketi yaparken kaslarınızın gerildiğini iyice hissetmeniz önem taşıyor.

Ön Bacak Hareketleri

Şimdi ayağa kalkma zamanı. Önce bir ayağınızı arkaya doğru hafifçe kaldırın ve eliniz yardımıyla olabildiğince kalçanıza doğru yaklaştırmaya çalışın. Aynı hareketi diğer ayak ve bacağınız ile de yapın. Ön bacağınızın iyice esnediğini hissedin.

Arka Bacak Hareketleri

Şimdi yere, mümkünse bir matın ya da halının üzerine oturun. Oturur pozisyonda bir bacağınızı ileri doğru uzatın. Öteki bacağınızı ise diğer bacağınızın diz kapağına paralel olacak şekilde elinizle sabitleyin. Sonra elinizle ileri doğru uzanarak ayağınızı tutmaya çalışın. Aynı hareketi diğer bacağınız ile de yapın ve arka bacağınızdaki esnemeyi hissedin.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir