Gülümseme Psikolojimize Nasıl Fayda Sağlıyor?

Gülümsediğimizde hem kendi modumuzu hem de çevremizin modunu yükselttiğimizi biliriz ancak bunun bilimsel olarak açıklanabilecek kadar net sonuçları olduğunu pek çoğumuz bilmeyiz. İşte, psikolojik araştırmalarda elde edilen sonuçlara göre gülümsemenin belli başlı psikolojik faydaları…

Sizi iyi hissettirir

Yapılan bir araştırma kapsamında, katılımcılarından duydukları güzel bir haber karşısında soğuk bir ifade takınmaları istenmiş ve sonrasında katılımcıların bu yüzden kendilerini kötü hissettikleri tespit edilmiş. Bu yüzden bazen sadece sonradan pişman olmamak için kibarca gülümsemeye çalışırız.

Acıları azaltır

Kötü bir durumda yaşanan stresi azaltmanın yollarından biri de gülümsemektir. Psikologlar buna “ifade geri bildirim hipotezi” diyor. Yani bazen gülümsemek için kendimizi zorlamak bile sonrasında ruh halimizi iyileştirebiliyor.

Karşınızdakini de iyi hissettirir

Siz birine gülümsediğinizde, karşınızdaki de size gülümser. Araştırmalar, gülümsemenin yüzde 50 oranında karşılıklı olduğunu gösteriyor.

Toplum içindeki ufak hataları telafi eder

Eğer toplum önünde bir falsonuz varsa, gülümsemek bunu telafi etmek için iyi bir yol olabilir. Özellikle de utangaçlıkla karışık gülümsemeler, toplum önündeki hatalarımızın daha kolay affedilmesini sağlayabilir.

Başkalarının güvenini kazandırır

Cömertçe gülümsemeler, başkalarında güven ve işbirliği hisleri uyandırır. Daha çok gülümseyen insanlar, daha cömert ve dışa dönük olarak görülür ve güven verir.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir