Işıl Işıl Bir Yaz İçin Tatil Öncesi Bakım Önerileri

Yaz denilince akla deniz, kum, doğa, güzel yemekler ve dinlenmek geliyor. Bu zamanlarda dinlenmek ve rahatlamak varken cilt bakımı yapmak kulağa pek çekici gelmiyor olabilir. Ama güneş ve deniz tuzu cilde hasar verebilir, cildin hızlı yaşlanmasına sebep olabilir. Sonbaharda aynaya baktığınızda kötü bir sürprizle karşılaşmamak için birkaç basit adımda cilt bakımı yapmanız yeterli. Tatil öncesi bakım önerilerimizi uygulayarak ışıl ışıl bir yaz sezonu geçirmeye hazır olun!

Güneşten Korunun

Bronzlaşmak çok çekici gelse de cildimizin güneşin zararlı ışınlarından korunmaya ihtiyacı var. Güneş cilt lekelerine, güneş benlerine ve cildin erken yaşlanmasına sebep olabilir. Hem tatil öncesinde hem de tatilde yüz ve vücut için kaliteli bir güneş koruyucu kullanmak sizi bu zararlı etkilerden korur. Denize girdikçe ve terledikçe güneş kremini yenilemeniz gerekir. Her ne kadar pek çok güneş kreminin üzerinde suya dayanıklı olduğu yazsa da, suyla temas sonrası koruyuculuk seviyeleri azalır.

Piyasada tercihinize göre kimyasal ya da fiziksel korumalı güneş kremleri bulabilirsiniz. Fiziksel korumalı güneş kremleri cilt tarafından emilmez, cildin üzerinde bir tabaka oluşturarak koruma sağlar. Özellikle yüzünüz için fiziksel korumalı bir ürün tercih edecekseniz, yüzün beyaz kalmaması için renkli güneş kremlerine yönelebilirsiniz.

Bol Su İçin

Yaz mevsiminde de tatilde de günlük hayatta da cildinizin en iyi dostu sudur. Sıcak havalarda vücut normalden daha fazla suya ihtiyaç duyar. Yeterli su içmek, cildin hem daha parlak hem de daha dolgun görünmesini sağlar. Yaz aylarında özellikle de güneşlenirken suyunuzu yanınızdan ayırmayın.

Nemlendirmeden Olmaz

Sıra evde cilt bakımı adımlarına geldi. Yaz ayları boyunca cildinizi iyi nemlendirdiğinize emin olun. Sabun ya da duş jeliyle alacağınız rahatlatıcı bir duş bunun için yeterli olur. Gün boyu güneş ve deniz tuzuna maruz kalan cilt nemini kaybeder. Bu yüzden yaz aylarında cilt bakımının olmazsa olmazı nemlendirici krem kullanmaktır. Nemlendirici, hem cildinizin kaybettiği nemi geri kazandırır hem de tatilde bronzluk için iyi bir zemin hazırlar.

Yaz sıcaklarında yüzü nemlendirmek ağır bir hisse sebep olabilir. Bunu engellemek için yağlı ciltler için nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Yağlı ciltler için üretilen cilt bakım ürünleri ağır bir his bırakmaz, kolay emilir. Eğer hassas bir cilde sahipseniz ve cildiniz güneşten fazla etkilenerek pul pul olduysa kuru ciltler için nemlendirici krem kullanmak sizin için daha uygun olabilir. 

Dudak Bakımını Unutmayın

Konu cilt bakımına geldiğinde dudaklar en çok ihmal edilen bölümlerden biridir. Ancak dudaklarınız da güneşten etkilenir ve bakım yapmamak dolgunluğunu kaybetmesine sebep olabilir. Bunu engellemek için yapmanız gerekenler peeling ve nemlendirme uygulamasıdır. Dudağınıza peeling yapmakla uğraşmak istemiyorsanız, dişlerinizi fırçaladıktan ve fırçayı macundan arındırdıktan sonra dudakları hafifçe fırçalayarak ölü deriden arındırabilirsiniz. Bunun için üretilen SPF içeren kremleri kullanarak güneşin olumsuz etkilerinden korunabilirsiniz. 

Kese ve Peeling

Tatilden hemen önce tüm cildinizi ölü derilerden arındırmak, daha pürüzsüz bir bronzluğa sahip olmanıza yardımcı olur. Bu aşama için en etkili yöntem kese yapmaktır. Güneş kremlerine ihtiyacımız olsa da güneş koruyucular hem yüzdeki hem de vücuttaki gözeneklere dolarak gözenek tıkanmasına sebep olabilir. Sivilce ve siyah noktaların önüne geçmek için temizlenmeleri gerekir. Kese yerine peeling de kullanılabilir. Hafif peelingler cildi güneşe karşı savunmasız bırakmaz.

Hassas bir cilde sahipseniz, zaten güneşten hassaslaşan cildinizi peeling ile daha da yormak istemezsiniz. AHA ve BHA içeren kimyasal peeling yapan krem ve maskeler kullanarak cildi ölü deriden arındırabilirsiniz. Kimyasal peeling yapan ürünleri yalnızca gece kullanmaya dikkat edin ve gün içerisinde SPF kullanmayı unutmayın.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir