Ketojenik Diyet Nedir?

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız bir beslenme biçimi ketojenik diyet. Önceleri yalnızca bazı hastalıkların tedavisini destekleme amacıyla uygulanırken şimdilerde zayıflama amacıyla da sıkça başvuruluyor. İlgi görmesinin ana nedeni, genellikle diyetlerde yer alan yasaklardan oluşan bir beslenme programına sahip olması. Ancak uygulanması oldukça zor olan bu diyet hakkında bilmeniz gereken çok önemli noktalar var…

Çok sayıda araştırmaya konu olan ketojenik diyetin bazı hastalıkların semptomlarının azaltılmasında kanıtlanmış etkileri bulunuyor. Zayıflama amacıyla da tercih edilen bu beslenme tarzının uzun süre devam ettirilmesi mümkün değil. Vücutta neden olabileceği zararlar nedeniyle mutlaka bir uzman eşliğinde uygulanması gereken bu diyeti gelin daha yakından tanıyalım.

Ketojenik diyeti, yağ kullanımını çok, karbonhidrat ve protein kaynaklarının oldukça kısıtlı olduğu bir diyet olarak tanımlamak mümkün. Alışık olduğumuz sağlıklı beslenme planlarında kaçınılan pek çok besin, bu diyetlerde temel enerji kaynağı olarak tercih ediliyor. Yüksek yağ içeriği, düşük karbonhidrat ve protein içeriği nedeniyle bu diyetlerin uygulanması oldukça zor, sürekli uygulanması ise sağlık açısından zararlı. Karbonhidratlar konusunda oldukça katı olan bu beslenme tarzında ekmek, tahıl, undan üretilen her türlü besin ve şeker kaynakları kesinlikle yasak. Bu diyette kaymak, krema, mayonez benzeri yağ oranı yüksek besinler ise rahatlıkla tüketiliyor.

Ketojenik Diyeti Kimler Uygulayabilir?

Ketojenik diyet, epilepsi hastalarında sara nöbetlerinin azaltılmasında etkili olması nedeniyle nöbetlerin yoğunlaştığı dönemlerde uygulanabiliyor. Ayrıca bazı metabolizma hastalıkları, Parkinson, Alzheimer, beyin ve sinir sistemi hastalıkları, otizm, bazı ruhsal hastalıklarda da tedaviye yardımcı bir diyet olarak kullanılabiliyor. Ancak bu beslenme biçiminin uygulanabilirliğine mutlaka ve mutlaka doktor ve diyetisyenlerin karar vermesi gerekiyor.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyetlerde hesaplamalar oranlar üzerinedir. İçerik hesaplaması yapılırken diyette yer alacak besin ögesi miktarlarının birbirlerine olan oranı belirlenir. Bu aşamada 5/1, 4/1, 3/1, 2/1, 1/1 gibi oranlardan biri kullanılır. Bu oranlar, diyette yer alan toplam yağ miktarının karbonhidrat ve proteinlerin toplamına olan oranını gösterir. Pay kısmı yağ miktarını, payda kısmı ise yağ haricindeki besin ögelerinin miktarını temsil eder. 4/1 oranı ile hazırlanan ketojenik beslenme programları yağ içeriği en yüksek olan, buna bağlı olarak uygulanması en zor olan ketojenik diyetlerdir. Oranın ne olması gerektiği doktor ve diyetisyenden oluşan bir ekip tarafından kişinin kan bulguları, kan ve idrarındaki keton cisimciklerinin miktarı gibi belirteçler göz önünde bulundurularak belirlenir. Ketojenik diyetler herkesin uygulaması mümkün olmayan, ancak belirli tıbbi analizler ve tetkikler yapıldıktan sonra ketojenik diyet uygulamasında sakınca görülmeyen hastalarda uygulanabilen bir beslenme türüdür. Diyetin yapılıp yapılamayacağına karar verilmesi, diyetin planlanması, bu süreçte yapılacak her türlü tetkik ve incelemeler mutlaka doktor ve diyetisyen kontrolünde yapılmalıdır. Ketojenik diyet gibi riskli diyetleri asla kendi başınıza uygulamamanız gerektiğini unutmayın!

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir