Kolajen Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Özellikle son senelerde adını çok daha sık duyar olduk kolajenin. Hem genel vücut sağlığı hem eklem sağlığı hem de cilt sağlığı ve güzelliği için farklı formlarda pek çok marka tarafından satışa sunulan kolajen nedir? Kolajen içeren besinler hangileridir? Kolajen takviyesi gerekli midir? Sıvı kolajen mi toz kolajen mi iyidir? gibi kolajen ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kolajen Nedir?

Öncelikle adını bu kadar sıkça duyduğumuz kolajenin ne olduğunu öğrenerek başlayalım işe. Vücuttaki doku ve organlarda bulunan çok sayıda farklı tip protein, bu organ ve dokuların yapısal ve işlevsel özelliklerini korumada önemli rol oynar. Bu proteinlerden en önemlilerinden birisi de kolajendir.

Kolajen İçeren Besinler

C vitamini kolajen üretiminde önemli rol oynar. Bu yüzden yeterli C vitamini alınması kolajen sentezi için hayati öneme sahiptir. C vitamini kadar önemli olan diğer bir kaynak ise bakır mineralidir. Bakır, kolajenin dokuya gerekli sağlamlığı verebilmesi için gerekli bağ oluşumlarında görev alır. Dolayısıyla bakır ve C vitamini içeren besinleri tüketmek kolajen üretimi için önemlidir.

Kolajen Takviyesi

Kolajen takviyeleri; saç sağlığından kıkırdağa, yüzdeki kırışıklardan kalp hastalıklarına geniş bir yelpazedeki istenmeyen olayları önlemede yardımcı olur. Tek tek bahsetmek gerekirse, kolajen cilt sağlığı için çok önemlidir, düzenli kolajen kullanımı cildin daha esnek, parlak ve sağlıklı olmasını sağlar ve yaşlanmayı geciktirir. Saç bakımı için önemli olan kolajen saçların sağlıklı uzamasını sağlar, parlaklık ve dayanıklılık verir. Kas yapısının oluşumunda görev alan en önemli moleküllerden biri de kolajendir. Düzenli olarak dayanıklılık egzersizleri yapan ve kolajen takviyesi alan kişilerde kas kütlesinin normale göre daha çok arttığını gösteren çalışmalar mevcuttur. Kıkırdak sağlığı için de kolajen hayati öneme sahiptir. Kemiklerin eklemde yer alan uç kısımlarında bulunan ve kemikleri aşınmaya karşı koruyan kıkırdakları korumak için kolajen takviyesi almak çok faydalı bir tercihtir. Kolajen takviyelerinin kalp sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğuna yönelik çalışmalar da vardır. Takviyelerin düzenli olarak kullanılması; damar tıkanıklığına yol açabilecek yüksek kolesterol, damar sertleşmesi gibi faktörleri iyileştirmede etkili olabilir.

Kolajen Tipleri

Tip 1 kolajen: Vücutta bulunan kolajenin %90’ı Tip 1 kolajendir. Kemik, deri, tendon, fibröz kıkırdak ve diş yapısının kurulmasında görevlidir. 

Tip 2 kolajen: Eklemlerde yer alan elastik kıkırdakta bulunur. 

Tip 3 kolajen: Kas, organ ve damar yapılarının yemelinde yer alır.

Tip 4 kolajen: Cilt katmanlarında bulunur.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir