Lazerle Dövme Silme İşlemi Hakkında Merak Edilenler

Son dönemlerde sıkça adını duyduğumuz bir işlem dövme sildirme. Dövmelerini sildirmek isteyenler bu konuda hizmet veren güzellik merkezlerinin kapılarını aşındırırken yeterli uzmanlığa sahip olmayan kişilerce uygulanması halinde bu işlemler önemli sorunlara yol açabiliyor. Güzellik Koçu Songül Güney’e dövme silme işlemlerine dair merak edilenleri sorduk…

Songül Güney

Dövme silme işlemleri son dönemde çok yaygınlaştı. Kısaca bu işlemden bahsedebilir misiniz?

Dövme silme işlemlerinde lazer teknolojisinden yararlanıyoruz. Q-switched, Nd:YAG lazer Q-switched ve Nd:YAG lazer değişik renkler ve dalga boylarındaki lazer ışınlarıyla dövme silmede en geniş renk spektrumunda etkili olan teknolojilerdendir. Dövme silmede kullanılan lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve derialtı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlanır.

Her dövme silinebilir mi? Renkli dövmeler mi siyah dövmeler mi daha kolay silinir?

Dövmenin rengi koyu ise daha kolay silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha zor olur. Silinecek dövmenin bulunduğu bölge, yüz gibi kanlanması iyi ve derisi ince olan bir bölgeyse tedaviden sonra iyileşme daha hızlı olur. Bu da daha yüksek enerji verilerek çalışmaya imkân tanırken, daha kolay ve daha kısa sürede sonuç alınabilir. Ancak gövde, kol ve bacak gibi kalın derili alanlarda daha uzun ve daha çok seans uygulayarak sonuç alınabilir. Dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek olmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken lokal anestezi yapılması faydalı olabilir. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişme ve yanık şeklinde kızarıklıklar olabilir. Bir hafta içinde şişlik ve kabuklanma ortadan kalkar.

Dövme silme işlemi kaç seans sürüyor ve seans aralıkları nedir?

Uygulama yaklaşık 4-8 seans yapılabilir. Her seans arası 4-6 hafta olmalıdır. Daha erken yapılan seanslar fayda sağlamaz. Uygulama sonrası değişik epitelizan kremler kullanılmalıdır. Seans aralarında herhangi bir riske karşı yine de güneş koruyucu kullanması önerilmektedir.

Bir dövmeden tümüyle kurtulmak mümkün mü yoksa geride bir iz kalır mı?

Lazerin tıpta kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, dövme silmek amacıyla lazer uygulamalarına başlanmıştır. Ancak hem lazerle hem de IPL ile yine %100 sonuç veren bir sonuç elde edilememiştir. Yapılan her dövme silme işleminin farklı sonuç vermesi sebebiyle ve riskleri en aza indirmek için dövme silme işlemi kişiye göre değerlendirilmelidir. Ten rengi, cilt özellikleri, dövmenin rengi ve vücudun neresinde olduğu önemli kişisel özelliklerdir. Bu özellikler dövme silmek için kullanılacak lazerin enerjisi, ışın verme sıklığı ve ışının dalga boyunu belirlemede önemli bir rol oynar. Bilinçsiz yapılan lazerle dövme silme işlemi, yanığa bağlı kötü yara izlerine yol açabilir.

Ne zaman dövme silme tedavisi uygulanmalıdır?

Dövme alanı, tedaviden sonra güneşe karşı duyarlı ve hassas olacağı için güneş görmemesi gereklidir. Bu nedenle, lazerle dövme silme tedavisi için en uygun zaman dilimi havanın kapalı olduğu sonbahar ve kış mevsimidir. Güneşten ya da solaryumdan bronzlaşmış ciltte renk açılıncaya kadar tedavinin ertelenmesi daha uygundur.

Total
0
Shares
Paylaş 0
Tweet 0
Pin'le 0
Paylaş 0
Paylaş 0
Paylaş 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir