Maske Kullanırken Cilt Bakımı ve Makyaj Nasıl Olmalı?

Covid-19 pandemisi nedeniyle hem kendi sağlığımız hem de toplum sağlığını korumak için maske kullanıyoruz. Ancak bir yandan da kontrollü sosyalleşmenin söz konusu olduğu bu günlerde arkadaşlarımızla, sevdiklerimizle belirli kurallar çerçevesinde bir araya geliyor ya da ofiste çalışıyor, toplantılara katılıyoruz. Giyinmek, süslenmek ve makyaj yapmak da bu sosyalliğin en keyifli yönlerinden. Peki makyajımızı ve cilt bakımınızı maske kullanırken nasıl yapmalı ve nasıl korumalısınız? İşte size bir kaç ipucu…

Hafif Bir Ten Makyajı

Maske kullanırken cildimiz kapalı kaldığı için terliyor, nemleniyor. Bu nedenle ağır fondötenler, pudralar kullanmak hiç doğru değil. Tercihinizi renkli nemlendiriciler, BB-CC kremler ile hafif bir ten makyajından yana yapmanız en doğrusu.

Püf Noktası: Göz Makyajı

Maske, burnumuzdan itibaren tüm çenemizi içine aldığı için dikkat gözlerimizde toplanıyor. Bu nedenle maske kullanırken göz makyajımız, en çok dikkat etmemiz gereken konu. Eyeliner, far ve rimel ile şık bir göz makyajı yapmayı ihmal etmeyin.

Mat Yapılı Ürünler

Hem ten makyajında, hem göz hem de dudak makyajında parlak yapılı ürünlerden kaçının. Sıcak hava, maske kullanımı yeterince nemli bir görünüme neden olacağı için mat yapılı ürünlerle bu parlaklığı eşitleyin.

Dudak Makyajına Dikkat

Gideceğiniz ortamda maskenizi çıkarmanız söz konusuysa dudak makyajı yapmak da isteyebilirsiniz. Dudak makyajı için en doğru tercih kalıcılığı yüksek mat yapılı likit rujlar olacaktır. Nem oranı yüksek yağlı rujların ter ile birleşerek akması ve maskenize yapışması ise kaçınılmazdır!

Makyajı sabitlemek

Şimdiye kadar kullanmadıysanız bile artık mecbursunuz. Makyajınızı bitirip maske takmadan önce makyaj sabitleyici bir spreyi tüm yüzünüze uygulayın. Artık hazırsınız…

Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Makyaj kadar cilt bakımı da önemli elbette. Maske kullanımı özellikle yağlı ciltlerde kapalı kalan bölgelerde terlemeyle birlikte yağ artışına neden oluyor, bu da sivilceye meyilli ciltlerin özellikle çene bölgesinde sivilcelenme ve yağlanma yaşamasına neden oluyor. Temizliğin öneminin daha da iyi anlaşıldığı bugünlerde cilt temizliğine de odaklanarak cildi fazla yağdan ve makyaj kalıntılarından arındırmaya özen göstermelisiniz. Cildinizi yıkadıktan sonra bir tonik ile açılan gözenekleri kapamalı ve ardından su bazlı bir nemlendirici ile cildinize kaybettiği nemi geri kazandırmalısınız.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir