Yeni Sezona Hazırlık: Sağlıklı Kilo Vermek İçin 5 İpucu

Bahar dönemi yenilenme dönemi demek. Kariyerimiz, aşk hayatımız, fiziksel görünümümüz üzerine daha çok kafa yorduğumuz bu günlerde kilo verme ve fit olma hedeflerine de sahip oluyoruz. Kendimizi iyi hissettiğimiz kilomuza erişmek için detokslar yapıyor, hızlı kilo verdiren diyetleri araştırıyor, kendi imkanlarımızla bile olsa egzersiz yapmaya çalışıyoruz. Ancak çoğu diyet programı hızlı kilo verdirse de bu kilolarla kalıcı olarak vedalaştığımız anlamına gelmiyor. İşte fazla kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulmak için uymanız gereken 5 kural!

1. Güne Kahvaltıyla Başlayın

Kahvaltının önemini bilmeyen yok aslında. Fakat buna rağmen en sık düşülen diyet hatası kahvaltıyı es geçmek. Çoğumuz zaman sıkıntısı ya da sabah iştahsız olmamız nedeniyle kahvaltıyı es geçiyoruz. Ancak güne başladıktan bir saat içinde kahvaltı yaptığımızda metabolizmamız hızlanıyor. Bu nedenle canınız istemese de zamanınız olmasa da pratik ve hafif bir kahvaltı seçeneği oluşturmayı ihmal etmeyin.

2. Vücudunuzu Saatinde Besleyin

Öğün atlamak ya da düzensiz saatlerde beslenmek faydadan çok zarar getirir. Ana ve ara öğünlerinizin saatlerini belirlemeye ve buna uymaya özen gösterirseniz vücuduz düzenli beslenmeye alışarak size daha hızlı bir metabolizma hediye edecektir.

3. Su İçmeden Olmaz

Kilo verirken yapılan en büyük hatalardan biri de yeterince su içmemek. Kahve, çay ya da çeşili meşrubatlar suyun yerini tutmaz. Kış aylarında 2, yaz aylarında ise en az 2.5 litre su içmeniz hayati önem taşıyor.

4. Daha Küçük Tabaklar Seçin

Diyet yaparken ‘porsiyon kontrolü’nün ne kadar önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nasıl kontrol edeceğim bu porsiyonları? diyorsanız en pratik cevap tabak seçiminizi ufaltmak olacaktır. Yemek tabağı yerine pasta tabağında yemek yerseniz, tabağınızın doluluğu gözünüzü doyururken, porsiyonunuzun azlığı diyetinize fayda sağlayacaktır.

5. Hareket Edin

Kalıcı olarak kilo vermenin en önemli adımlarından biri de düzenli egzersiz yapmak. Bu çoğu zaman bir spor salonuna kayıt yaptırmakla eş tutulsa da aslında kilo vermek için en iyi yöntem günde bir saatlik bir yürüyüş yapmaktır. Yürüyüş yerine bisiklete binmeyi ya da yaz aylarında yüzme antrenmanı yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Facebook 0
Tweet 0
Pin 0
Reddit 0
Mail 0
WhatsApp 0

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.