Prebiyotikli Ürünlerle Doğal Cilt Bakımı

Prebiyotikler sadece sindirim sistemimiz için değil cilt sağlığımız için de büyük önem taşıyor. Doğal kozmetik markası Rosece’nin kurucusu Nurgül Dirlik, prebiyotikli cilt bakım ürünleri hakkında bilinmesi gerekenleri Altınbaş Life okuyucuları için anlattı…

Prebiyotikler, çeşitli organların florasını oluşturan yararlı bakterilerin, yani probiyotiklerin besin kaynağıdır. İnsan vücudunun en büyük organı olan cilt söz konusu olduğunda da; prebiyotikler, cilt mikrobiyomu için sağlıklı bir ortam yaratmaya yardımcı olan yararlı bakteriler için besin görevi görür. Prebiyotikler, cildi kötü bakterilerden koruyan bu yararlı bakterilerin sayılarını ve etkilerini artırarak aktif kalmalarını sağlar.

Cilt Sağlığında Prebiyotiklerin Önemi

Cildin bağışıklık sistemini koruyan faydalı mikroorganizmalardan oluşan bir ekosistem olan cilt mikrobiyomunun dengede olması, sağlıklı bir cildin temelidir. Cildin kendini savunması, onarması, yenilemesi gibi pek çok yeti bu mikrobiyomun işleyişine bağlıdır.

Aşırı hijyen, paraben gibi güçlü koruyucular içeren kozmetikler, antibakteriyel sabun ve spreyler, cildin pH değeriyle uyumlu olmayan bakım ürünleri, topikal antibiyotiklerin kullanımı, hava kirliliği, UV ışınları, stres ve hormonal değişiklikler cildin mikrobiota dengesini bozabiliyor. Bu da ciltte hassasiyet, kızarıklık, kuruma, kırışıklıklarda artış, erken yaşlanma, enflamasyon, akne, UV ışınları kaynaklı cilt hasarı, egzema, dermatit, sedef gibi şikayetlere yol açabiliyor. Prebiyotikli kremler, cildin bağışıklık sistemini güçlendiriyor, cilt bariyerini onarıyor, cilt yaşlanmasını hızlandıran çevresel faktörlere karşı cildi dayanıklı hale getiriyor, hücre yenilenmesini hızlandırıyor.

Rosece olarak Prebiyotikli ürünlerimizde  Niasinamid / B3 vitamini, Allantoin ve Provitamin B5 kombinasyonlarıyla ciltte güçlü bir sinerji oluşturuyoruz. Siz de Rosece prebiyotikli yüz ve vücut bakım ürünlerimizle tanışarak, bu faydalı içeriği cilt bakımı rutininize dahil edebilirsiniz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir