Tatil Sonrası Saç Bakımı İçin Öneriler

Yaz aylarının vazgeçilmezi deniz ve güneş, ne yazık ki saçların yıpranmasına da neden olur. Özellikle uzun süre bakım yapmadan denizde ve güneş altında vakit geçiriyorsanız dikkat etmeniz gerekiyor demektir. Fakat endişeye gerek yok, saçınızı onarmak için sadece bir kaç adım yeterli olacaktır. Sonbahara girerken sağlam bir saç dokusuna ulaşmak da hayal değil. İşte bir kaç önemli ipucu!

Aniden incelen ve formunu kaybeden saçlar

Saçta bulunan üç tür bağ vardır ve ayrı ayrı saç liflerinden oluşan protein zincirleri içinde güçlü etkileşimler oluştururlar. Ancak bu bağlar eşit değildir. Saça gerçek yapısını veren kovalent bağları onarmak en önemlisidir.  

Saç derisini canlandırmak ve birikintileri gidermek için detoksifiye edici bir şampuan kullanmak anahtardır. Bu tip ürünlerle saça zarar veren kirleri, sert su minerallerini, birikintileri ve yağı tamamen giderebilirsiniz.

Saç uçlarına kaybolan nemi yeniden aşılamak için besleyici bir maske ile bakımın ikinci aşamasına geçmek gerekir. Örneğin uygun tip bir keratin maskesini havluyla nemi alınmış saça haftada iki kez, en az iki dakika boyunca uygulayın. Bunu kütikülü yeniden kapatmak ve yaz bittiğinde hasar görmüş olanı onarmak için bir bağ yapıcı tedavi gibi düşünebilirsiniz. Daha yoğun bir nem etkisi için maskeyi saçınızda en az 5 dakika bırakıp ardından iyice durulayabilirsiniz. Duştan çıkıp saçınızı hafifçe kuruladıktan sonra ise saç diplerine uygulamak için bitki özlü serum ve tonikler tercih edebilirsiniz.

Saçınızı kendiniz kontrol edin

İyi beslenmiş ve sağlıklı saçlar çok esnek olmalı ve kolay kopmamalıdır. Saçınızın gücünü kontrol etmek için gevşek bir saç tutamını parmağınıza dolayın ve olabildiğince uzatmaya çalışın. Kolayca kırılıyorsa bu, saçınızın nemsiz olduğu, ek beslenmeye ve güçlenmeye ihtiyacı olduğunu gösterir.

Saç söz konusu olduğunda kimse kaba bir dokudan hoşlanmaz. İpeksi pürüzsüzlük ve yumuşaklık hepimizin hedeflediği şeydir. Bu nedenle, buklelerinizin yapısını test etmek için ellerinizi nazikçe saçlarınızın üzerinde gezdirin. Saçınızı engebeli hissediyorsanız, bu genellikle saçınızın gözenekliliğinden kaynaklanır. Normal gözeneklilik seviyeleri, kütikül pullarının üst üste geldiği ve nemin oldukça kolay bir şekilde saç gövdesine nüfuz etmesine ve orada kalmasına izin verdiği anlamına gelir. Düşük gözeneklilik seviyeleri, pulların o kadar sıkı bir şekilde örtüştüğü ve nemin nüfuz etmesine hiç izin vermediği anlamına gelir. Bu, saç yüzeyinde ve saç derisinde ürün birikmesine yol açar.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir