Sağlıklı Bronzluk İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaz tatili dendiğinde hem sevindiğimiz hem de endişelendiğimiz ilk konu bronzlaşmak oluyor. Seviniyoruz çünkü bronz ten, daha canlı, diri ve sağlıklı bir görünüm demek. Üzülüyoruz çünkü güneşin cilt üzerindeki yaşlandırıcı etkileri ve tahribatından korunmak gerek. İşte sağlıklı bir bronzluk için yapmanız gerekenler…

Ölü Derilerden Kurtulun

Sağlıklı bir bronzluk için öncelikle tatile gitmeden bir ya da iki gün önce keselenin. Böylelikle vücudunuzdaki ölü derilerden ve güneş sonrası soyulmalardan kurtulmuş olursunuz.

Yüksek Faktörlü Kremler

Tatilin ilk iki gününde hem yüzünüze hem vücudunuza hem de ayaklarınıza yüksek koruma faktörlü güneş kremi uygulamalısınız. Cilt tipinize göre seçeceğiniz güneş koruyucuların yaşlanma ve leke karşıtı olanlarını tercih edebilirsiniz.

Güneşlenme Süresi

Güneşin dik bir açıyla vurduğu öğle saatlerinde güneşlenmekten kaçının. Cildinizin kavrulmaması için 11.00-15.00 saatleri arasında mutlaka gölgede ve şemsiye altında olun. Bu saatler dışında güneşte yatacağınız sürenin de bir saati geçmemesine dikkat edin.

Güneş Yağlarına Geçiş

Tatilin üçüncü günü itibariyle güneş kremlerinizin koruma faktörünü düşürebilirsiniz. 15-20 faktörlü kremler ya da gün içinde bir saat kadar bronzlaştırıcı güneş yağı uygulayarak ağır ağır bronzlaşmaya başlayabilirsiniz.

Bol Su İçin

Güneşe maruz kaldığınız günlerde su tüketimini artırın. Bu ter ile kaybedilen sıvının geri kazanımı için de cildinizin esnekliği için de önemli.

Nemlendirici Kullanın

Güneş banyonuz sona erdiğinde ılık suyla duş almayı ve ardından tüm vücudunuza kolay emilen ancak yoğun nemlendiren bir nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Bu nemlendirici kullanımını tatilden döndükten sonra da devam ettirmeniz soyulma olasılığınızı ortadan kaldıracaktır.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir