Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmeliyiz?

Artan sıcaklıklarla birlikte yaz aylarında sağlıklı beslenmenin de önemi artıyor. Neler yediğimiz, besinlerimizi nasıl korumamız ya da nasıl bir diyet programı uygulamamız gerektiği soruları bu dönem daha da önemli hale geliyor. Uzman Diyetisyen Hatice Sultan Macit, yaz aylarında nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.

Yaz aylarında birçok kişinin kış döneminde aldığı kiloları bir an önce vermek için farklı yolları denediği aşikar. Ancak, şok diyetler ya da başkalarının uyguladığı diyetler veya televizyondan duyulan herhangi bir bilgiyi uygulayarak hızlı bir şekilde kilo vermeyi hedefliyorsanız yanılıyorsunuz. Kişiye uygun olmayan beslenme programını uygulamak hem verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını zorlaştırıyor hem de sağlık sorunlarına davet çıkarıyor.

Yaz aylarında artan sıcaklıklarla birlikte vücut ısımız yükseliyor ve metabolizmamız bu yeni duruma uyum sağlama sürecine giriyor. Bu durum yüksek tansiyon, halsizlik, yorgunluk ve dolaşım bozukluğu gibi sorunlar da artış gösterebiliyor. Bu nedenle sağlıklı beslenme her dönemde öncelikli ve vazgeçilmez bir kriter olması gerekiyor. Yanı sıra kişiye ve sağlık durumuna uygun beslenme ve diyet programları uygulamanın en doğru yöntem olduğunu unutmamak gerekiyor.

Yaz aylarında sağlıklı beslenme için nelere dikkat etmeliyiz

  • Artan sıcaklıkla birlikte vücudumuzda fazla su ve mineral kaybı oluşur. Bu nedenle yaz aylarında günde 2 – 2,5 litre su tüketimine önem vermeliyiz. Vitamin ve mineral kaybı için de bol bol taze sebze, meyve ve süt ürünlerini her gün tüketmeliyiz.
  • Uzun yaz akşamları davetlerin, özel günlerin, dostlarla kurulan sofraların artması demektir. Bu nedenle öğün saatlerimize ve tüketim miktarına dikkat etmeliyiz. Abur cuburlarla, çerezlerle fazla ve gereksiz kalori alımından kaçınmalıyız.
  • Yağlı ve şekerli ağır tatlılar kan şekerinde ani değişikliklere sebep olabileceği için tercihimizi sütlü tatlı ve yaz aylarının vazgeçilmezi dondurmadan yana kullanmalıyız.
  • Yağlı kızartmalar, ağır hamur işleri yerine ızgara, haşlama türünde daha az yağlı pişirilen yemekleri tercih etmeliyiz.
  • Çay, kahve, gazlı içecekler gibi kafein içeriği yüksek içecekler yerine; süt, ayran, meyve suyu ve bitki çayları tercih etmeliyiz.
  • Artan sıcaklık et, süt, yumurta gibi besinlerin bozulma sürecini kısaltacaktır. Bu tür besinleri uygun şartlarda muhafaza etmeli ve son tüketim tarihlerine dikkat etmeliyiz.

Bültenimize Abone Olun!

En güncel konuları kaçırmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir